نور آبی صفحه تلفن همراه می تواند به چشم ها صدمه برساند

نور آبی صفحه تلفن همراه می تواند به چشم ها صدمه برساند

به گزارش كونفه تمامی لوازم برقی كه نور از خود منتشر می كنند مانند تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها به علت داشتن نور آبی می توانند برای چشم مضر باشند.به گفته دانشمندان دانشگاه Toledo در آمریكا نور آبی تابیده شده از جانب لوازم الكتریكی می تواند یكی از علل اصلی بزرگترین بیماری چشمی در آمریكا یعنی دژنراسیون ماكولا یا كاهش دید باشد. به قول دكتر Ajith Karunarathne، بطور قطع نور آبی می تواند به شبكیه چشم صدمه برساند. دژنراسیون ماكولا در نتیجه مرگ سلول های دریافت كننده نور در شبكیه چشم اتفاق می افتد. سلول های گیرنده نوری با دریافت تصاویر بصری و سیگنال دادن آنها به مغز توسط سلولی به نام شبكیه عمل می كنند. شبكیه كه در چشم به وجود می آید، توسط نور آبی برانگیخته شده و واكنش های شیمیایی را انجام می دهد. این واكنش ها می توانند برای گیرنده ها سمی و در نتیجه سبب صدمه رسیدن به سلول های دریافت كننده شوند. از جانب دیگر به هنگام از بین رفتن این گیرنده ها، آنها باردیگر بازسازی نمی شوند.

به گفته Karunarathne، «آزمایشی كه ما انجام دادیم نشان داد، قرار دادن سلول های حاوی شبكیه در معرض نور آبی منجر به از بین رفتن آنها شد٬ اما به هنگام استفاده از رنگ های دیگر مانند زرد یا سبز چنین چیزی مشاهده نشد. دلیل این پدیده می تواند طول موج كوتاه و در نتیجه انرژی بیشتر نور آبی باشد كه باعث تغییرات و واكنش های شیمیایی و در نهایت مرگ سلول می شود. اما چیزی كه هنوز معلوم نیست مقدار نور و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن است.

با این حال او افزود كه این نتایج بدست آمده در محیط آزمایشگاهی بوده و هنوز نتایج دقیقی از اینكه درون چشم چه اتفاقی می افتد وجود ندارد، بنابراین نمی توان قطعا اظهار داشت كه نور آبی لوازم برقی مانند موبایل می تواند سبب نابینایی شود. همینطور نباید از عوامل دیگر مانند كهولت سن هم چشم پوشی كرد. با این حال، استفاده مداوم از این لوازم به خصوص در تاریكی می تواند سبب خشكی چشم شود.
برای پیشگیری از صدمه های احتمالی می توان از حالت های شبانه صفحه نمایش یا عینك های مخصوص كه نور آبی را فیلتر می كنند استفاده نمود.
healthline 2121

1398/06/31
15:19:35
5.0 / 5
4008
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه