دلیلهای و علایم بروز تشنج

دلیلهای و علایم بروز تشنج

كونفه: پارسینه نوشت: تشنج یكی از شایع ترین اختلالاتی است كه به صورت انقباضات غیرارادی تعداد زیادی از عضلات بدن نمود پیدا می كند.تشنج یكی از شایع ترین اختلالاتی است كه در گروه های مختلف سنی ایجاد می شود؛ این اختلال به صورت انقباضات غیرارادی تعداد زیادی از عضلات بدن نمود پیدا می كند، این وضعیت ناشی از وجود یك اختلال در فعالیت الكتریكی مغز است.

بروز تشنج ها معمولاً منجر به از دست رفتن یا ایجاد اختلال در هوشیاری می شوند؛ اگر تشنج برای چند بار تكرار شود و علتی برای آن نباشد به عارضه صرع می گویند؛ علت اصلی بروز تشنج در دوران كودكی تب است و در بزرگسالان به سبب عوامل مختلفی همچون كاهش قند خون، ضربه به سر، عفونت و... بروز پیدا می كند.

علایم اصلی بروز تشنج از دست دادن هوشیاری، منقبض شدن همه عضلات، لرزش و پرش اندام ها، از دست دادن كنترل ادرار یا مدفوع، خروج كف از دهان و لب های آبی رنگ، گیجی و خواب آلودگی تا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از تشنج هستند.

اقدامات اورژانسی هنگام تشنج

در صورت مشاهده چنین علائمی قبل از هر چیزی با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید تا تكنسین های اورژانس شما را در انجام اقدامات اولیه همراهی كنند؛ از بیمار در مقابل صدمات محافظت كنید، بیمار را حركت ندهید و اهتمام نكنید حركات بیمار را مهار كنید، چونكه امكان دارد با این كار منجر به ایجاد لطمه در بافت نرم یا حتی ایجاد شكستگی استخوان شوید.

یكی از رفتارهای غلطی كه اغلب افراد در هنگام بروز چنین اختلالاتی انجام می دهند قرار دادن جسم خارجی در دهان بیمار است، اهتمام نكنید با زور بین دندان های بیمار چیزی قرار دهید، چونكه این امر امكان دارد به بافت های دهان لطمه برساند؛ تا اختتام حمله كنار بیمار بمانید و بعد از اختتام حركات انقباضی و پرشی بیمار را به پهلو قرار دهید؛ تا زمان هوشیاری كامل از دادن خوراكی، نوشیدنی یا حتی دارو از طریق دهان خودداری كنید.


۲۳۵۲۳۸


منبع:

1398/04/05
01:26:54
5.0 / 5
4899
تگهای خبر: آب , استخوان , بیمار , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کونفه