تغذیه در ماه رمضان؛

روزه داران در فاصله افطار تا سحر از مصرف میوه غافل نشوند

روزه داران در فاصله افطار تا سحر از مصرف میوه غافل نشوند

كونفه: یك متخصص تغذیه درباب تغذیه روزه داران در ماه مبارك رمضان، و اهمیت مصرف میوه و سبزیجات، توضیحاتی نمایش داد.محمدعلی كشاورز، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب تغذیه سالم در ماه مبارك رمضان، اظهار داشت: افراد روزه دار باید در وعده های سحر و افطار تعادل را رعایت كرده و از پرخوری پرهیز كنند. در این میان تنها جوانان و نوجوانان به سبب در سن رشد بودن می توانند همراه با وعده افطار، شام باز میل كنند.
وی اضافه كرد: اما افراد بزرگسال بهتر است افطار خودرا با مایعات گرم همچون شیر و چای باز كرده و بجای صرف وعده شام، از غذاهای سبك همچون سوپ، آش و لقمه ها استفاده كنند و در صورت تمایل به صرف شام، حتما چندین ساعت سپس افطار مصرف شود.
این متخصص تغذیه با تاكید بر مصرف سبزیجات گفت: بهتر است در این ایام از آش و سوپ های سبزیجات استفاده گردد چونكه سبزیجات به سبب داشتن پتاسیم سبب نشاط و سرحالی روزه داران در طول روز می شود.
كشاورز درباب مصرف زولبیا و بامیه باز توضیح داد: حلوا و شیرینی هایی همچون زولبیا و بامیه به سبب سنگین بودن به بدن لطمه می زنند و باید به صورت بسیار مختصر مصرف شود. بهتر است روزه داران بجای استفاده از این شیرینی ها، از خرما كه بهترین ماده قندی مناسب افطار است، استفاده كنند. خرما باز به سبب داشتن املاح و ویتامین بهترین ماده قندی برای افطار است.
وی اشاره كرد: روزه داران اهتمام كنند پس از افطار بجای صرف وعده های سنگین غذایی، حتما میوه مصرف كنند. مصرف میوه به سبب داشتن املاح، نمك و الكترونیك های لازم برای بدن، ضروری می باشد.
كشاورز با اشاره به اینكه بعضی به اشتباه در ماه رمضان تصور می كنند كه سه تا ۵ كیلو وزن كم كرده اند، توضیح داد: این یك تصور غلط و كاهش وزن كاذب است كه به سبب كاهش آب و قند ذخیره شده در كبد، وزن بدن كاسته می شود. این در شرایطی است كه چندین هفته سپس ماه رمضان این وزن باردیگر باز می گردد.
وی با اشاره بر ضرورت پرهیز از پرخوری اشاره كرد: متأسفانه خیلی از افراد در ماه رمضان چاق شده و چربی خون آنها بالا می رود كه دلیل این امر پرخوری و عدم صرفه جویی در استفاده از مواد قندی است. در نتیجه سفارش می شود هموطنان در مصرف این مواد توجه داشته و بیش تر از خرما استفاده كنند.


منبع:

1398/02/23
15:43:08
5.0 / 5
4678
تگهای خبر: آب , تغذیه , چای , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳