مطالعه جدید نشان می دهد؛

تاثیر مصرف سیگار الكترونیكی در افزایش ریسك مرگ نوزاد

تاثیر مصرف سیگار الكترونیكی در افزایش ریسك مرگ نوزاد

كونفه: طبق نتایج یك تحقیق جدید، استفاده از هر نوع نیكوتین در دوره حاملگی یا در زمان شیردهی امكان دارد ریسك سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد.به گزارش كونفه به نقل از مهر، یافته ها نشان داده است چسب های نیكوتین یا سیگارهای الكترونیكی جایگزین مناسبی به جای سیگار در طول حاملگی نیستند.
«استلا لی»، عضو تیم تحقیق از دانشكده پزشكی دارتموث نیوهمپشایر، در این باره می گوید: «سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یك اتفاق ناگوار برای خانواده هاست. ما هنوز به طوركامل از علل بروز چنین اتفاقی آگاه نیستیم، اما این تحقیق می تواند در كمك به مادران برای كاهش این ریسك حائز اهمیت باشد.»
در طول مطالعات سالیان قبل مشخص شده است كه سیگاركشیدن باعث افزایش بروز این ریسك می گردد. بعضی از زنانی كه قصد ترك سیگار در طول حاملگی را دارند به استفاده از چسب های نیكوتین یا سیگار الكترونیكی روی می آورند، اما تاثیر آنها هم بر افزایش بروز این ریسك نامشخص است.
محققان با مطالعه بر روی موش ها دریافتند قرارگیری مادر در معرض نیكوتین در طول حاملگی و شیردهی باعث بروز اختلال در واكنش خودكار در نوزاد موسوم به "احیاءخودكار" می گردد. این توانایی باعث بهبود ضربان عادی قلب و نفس كشیدن پس از نفس نفس زدن به علت كمبود اكسیژن می گردد.
در نوزادان انسانی، مشكلاتی نظیر بیماری های جزئی یا انسداد در نفس كشیدن می تواند باعث تحریك فرایند احیاءخودكار شود. اختلال و نقص در این مكانیسم بقاء در نمونه های مربوط به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد قابل توجه بوده است.
نتایج مطالعات حیوانی غالبا در مورد انسان ها قابل تعمیم نیست. اما محققان همچنان به شناسایی نشانه های احتمالی این ریسك ادامه داده و در كوشش برای درمان نوزادانی هستند كه دارای مكانیسم احیاءخودكار هستند.

1397/05/01
13:44:22
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کونفه