یافته تحقیقاتی پژوهشگران بریتانیایی؛

دیابت ریسك مبتلا شدن به بیماری پاركینسون را بالا می برد

دیابت ریسك مبتلا شدن به بیماری پاركینسون را بالا می برد

كونفه: به قول محققان، مردان و زنان مبتلا به دیابت نوع۲ به شكل چشمگیری با ریسك بالا مبتلا شدن به بیماری پاركینسون در سنین بالا مواجهند.به گزارش كونفه به نقل از مهر، به قول محققان دانشگاه كالج لندن، تحقیقات نشان داده است افراد مبتلا به دیابت نوع۲، ۳۲ درصد بیشتر در معرض ریسك مبتلا شدن به اختلال نورولوژیكی پیشرونده بیماری پاركینسون قرار دارند.
افزایش این ریسك حتی در میان بیماران جوان تر مبتلا به دیابت بین رده سنی ۲۵ تا ۴۴ سال بیشتر است و این گروه سنی از بیماران چهار برابر بیشتر با احتمال مبتلا شدن به پاركینسون مواجهند.
همچنین افراد دیابتی كه دچار عوارض در رابطه با دیابت نظیر صدمه به شبكیه چشم، كلیه ها یا اعصاب شده اند با ۴۹ درصد افزایش ریسك مبتلا شدن به پاركینسون مواجهند.
دكتر «توماس وارنر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «توجه به این نكته ضروری می باشد كه در مجموع اكثریت بیماران دیابتی مبتلا به بیماری پاركینسون نمی شوند.»
وی در ادامه می افزاید: «احتمالا یك آمادگی ژنتیكی مشترك بین دیابت نوع۲ و پاركینسون وجود دارد.»
باوجودیكه ماهیت دقیق چنین ارتباطی همچنان نامشخص است، اما به قول وارنر احیانا مسئله تولید انسولین و كنترل گلوكز كه مشخصه دیابت هستند، در آن دخیل است.
وارنر در ادامه تاكید می كند: «برخلاف اغلب بافت های بدن، سلول های مغز حدودا به طوركامل به گلوكز بعنوان منبع انرژی وابسته هستند. از اینرو اگر مشكلی در نحوه كنترل مصرف گلوكز توسط سلول ها تولید شود ممكن است بر برخی گروه سلول های مغز تاثیر گذارد.»
محققان در این مطالعه، داده های حدود ۲ میلیون بریتانیایی كه از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱ مبتلا به دیابت تشخیص داده شده بودند را بررسی كردند. محققان دریافتند بالغ بر ۱۴ هزار نفر از این ۲ میلیون نفر بعدها مبتلا به پاركیسنون شده بودند. از اینرو محققان احتمال مبتلا شدن به پاركینسون را در میان بیماران مبتلا به دیابت، بیش از ۳۰ درصد می دانند.

1397/03/29
15:18:45
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دیابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه