اگر خارش گوش دارید، بخوانید

اگر خارش گوش دارید، بخوانید

کونفه: به گزارش کونفه، تبیان نوشت: احساس خارش در گوش می تواند ناشی از چند عارضه باشد که بعضی از آنها به سادگی درمان می شوند.احساس خارش در گوش می تواند ناشی از چند عارضه باشد که بعضی از آنها به سادگی درمان می شوند و برخی دیگر احتیاج به درمان توسط پزشک دارند.
عفونت گوش شناگر
بیماری گوش شناگر به نام عفونت گوش خارجی هم مشهور است. عفونت گوش شناگر زمانی است که باکتری ها یا دیگر میکروب ها موفق می شوند در داخل آبی که در داخل گوش گیر افتاده است رشد کنند. بیماری گوش شناگر خصوصاً در بین بچه ها شایع تر است؛ اما در افراد بزرگسال هم دیده می شود. علاوه بر خارش گوش علایم دیگری هم می تواند وجود داشته باشد:
. قرمزی گوش
. پوسته شدن پوست گوش
. ترشحات گوش (که می تواند چرکی باشد)
. درد هنگام حرکت دادن سر یا لمس گوش
. تب
عفونت گوش شناگر معمولا با قطره های آنتی بیوتیک گوش درمان می شود. بهترین راه جلوگیری از بیماری گوش شناگر، خشک نگه داشتن گوش هاست و می توانید این کار را با استفاده از گوش بند حین شناکردن یا حمام کردن انجام دهید، یا این که پس از شنا یا حمام، گوش ها را به آرامی با سشوار خشک کنید.
گفته می شود تقریبا ۱۰ درصد از افراد زمانی در طول زندگی خود به بیماری گوش شناگر گرفتار می شوند. انواع خفیف تر بیماری گوش شناگر معمولا دوره کوتاهی دارد؛ اما در بعضی موارد امکان دارد این بیماری علیرغم درمان، هفته ها یا حتی ماه ها زمان ببرد.
آلومینیوم استات موضعی، آنتی باکتریال های موضعی و کورتیکواستروئیدهای موضعی می توانند درمان های مؤثری برای عفونت گوش شناگر باشند.
علت ایجاد خارش گوش و راه های درمان آن
مشکلات پوستی
مشکلات پوستی می توانند بر کانال گوش اثر بگذارند و سبب علائمی مانند خشکی، اگزما، پسوریازیس یا درماتیت سبوره ای شوند. خشکی پوست داخل گوش را می توانید با چکاندن روزانه یکی دو قطره روغن بچه یا روغن زیتون در گوش برطرف کنید.
درمان موضعی خارش پوست که در ارتباط با مشکلات پوستی است بستگی به وضعیت پرده گوشتان دارد که می تواند شامل شستشوی کانال گوش با محلول الکل و سرکه به نسبت ۹ به ۱ و سه بار در روز و به مدت ۱۰ روز شود. عفونت های قارچی بهتر است یا یک دوره درمانی ده روزه با یک ضدقارچ موضعی مثل کلوتریمازول (روزی دو بار) مداوا شوند.
عوارض پوستی آلرژیک مثل اگزما و پسوریازیس هم به یک دوره درمانی کوتاه با استروئیدهای موضعی دارند.
وسایل کمک شنوایی
افرادی که از وسایل کمک شنوایی استفاده می نمایند درصورتی که به پلاستیک به کاررفته در این وسایل حساسیت داشته باشند گرفتار خارش گوش خواهند شد. در این حالت باید وسایل کمک شنوایی را با نوع دیگری از جنسی دیگر جایگزین کنید.
ضمناً این امکان هم وجود دارد که نسبت به پولیش روی سطح سمعک، واکنش آلرژیک در فرد ایجاد شود که در این صورت می توانید با سمعک را قبل از استفاده با دستمال آغشته به الکل تمیز کرده و پولیش آنرا پاک کنید.
خارش گوش در ارتباط با وسایل کمک شنوایی می تواند بسته به شکل گوش فرد و نوع سمعک هم رخ بدهد. وقتی سمعک به بافت حساس گوش فشار وارد می نماید سبب خارش می شود.
علت ایجاد خارش گوش و راه های درمان آن
جرم گوش
جرم زیاد گوش می تواند سبب خارش گوش شود. بیشتر اوقات گوش های ما خودشان را پاک سازی می کنند؛ اما گوش بعضی از افراد به مقدار زیادی جرم تولید می کند و قادر نیست این جرم زیاد را خودش از گوش پاک کند. دیگر علایم جرم زیاد گوش شامل موارد زیر می شود:
. گوش درد
. احساس گرفتگی گوش
. کاهش شنوایی
. وزوز گوش
. سرفه
. بو یا ترشحات از گوش
اگر سابقهٔ عمل جراحی که بر استقامت پرده گوشتان اثر بگذارد ندارید (مثلاً جاگذاری لوله های تهویه) می توانید یکی از راهکارهای زیر را به کار ببرید:
. در هر گوش یکی دو قطره روغن بچه یا روغن زیتون بچکانید تا جرم گوش نرم شده و بتوانید خودتان گوش ها را تمیز کنید.
. یکی دو قطره هیدروژن پروکسید در هر گوش بریزید.
. از محلول های رقیق کنندهٔ جرم گوش که در بازار است استفاده کنید.
اگر مطمئن نیستید که پرده گوشتان استقامت لازم را داشته باشد یا اگر راهکارهای گفته شده مؤثر نبودند، به پزشک رجوع کنید تا گوش هایتان را جرم گیری کند.
توصیه می نماییم خودتان جرم گوشتان را تمیز نکنید. ۲ تا ۵ درصد از افرادی که از گوش پاک کن برای تمیزکردن گوش استفاده می نمایند صدمه هایی به گوش خود وارد می کنند، مانند کبودی و خونریزی در کانال بیرونی شنوایی.
شیپور استاش
بعضی از افراد هنگام بلعیدن گرفتار خارش در عمق گوش می شوند. لوله شنوایی که به آن شیپور استاش می گویند با هر بار بلعیدن باز می شود.
این خارش معمولا تنها زمانی روی می دهد که شما عارضهٔ دیگری دارید که سبب گلودردتان است، مثلا سرماخوردگی. این وضعیت نگران کننده نیست و با برطرف شدن عارضه ای که سبب گلودردتان است خوب می شود.
در موارد کمتر شایع، خارش گوش می تواند علامتی اولیه از التهاب حاد گوش میانی با تجمع مایعات باشد. این خارش امکان دارد با احساس پُری در گوش و درد و سرگیجه همراه باشد. این چنین مواردی به آنتی بیوتیک های خوراکی نیاز دارند.
بیش از حد تمیزکردن گوش
تقریباً نیمی از افراد خودشان عامل خارش گوششان هستند؛ چون گوش های خویش را بیش از اندازه و با وسایل صدمه رسان تمیز می کنند. هدف از جرم گوش حفاظت از گوش و پیشگیری از ورود آب به داخل گوش است و خاصیت ضدقارچی و آنتی باکتریال دارد تا از عفونت گوش جلوگیری نماید. بیش از اندازه تمیزکردن گوش این سد محافظ را از بین می برد. هر چند این کار به طور موقت احساس خوبی به شما می دهد؛ اما در واقع مشکلات بزرگ تری برایتان بوجود می آورد.
حساسیت به زیورآلات
به گزارش وب گاه تبیان، شاید نسبت به موادی مانند نیکل که در ساخت زیورآلاتی مثل گوشواره استفاده می شود حساسیت داشته باشید و استفاده از گوشواره سبب خارش گوشتان شود. حساسیت به نیکل یکی از شایع ترین حساسیت های پوستی است. اگر به نیکل آلرژی دارید پس عجیب نیست که گرفتار خارش و قرمزی و خشکی و یا حتی تورم شوید. علایم حساسیت به نیکل معمولا ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از تماس ادامه دارند.
آیا استفاده از گوش پاک کن سبب خارش در گوش داخلی می شود؟
خیر، خارش در داخل کانال گوش است و چیزی در گوش داخلی احساس نمی گردد، فقط گوش میانی و کانال گوش می توانند گرفتار خارش شوند.
چرا داخل گوشم می خارد و صدای زنگ می شنوم؟
داخل گوش شما می تواند به علت جرم زیاد، خارش دار شود و صدای زنگ بشنوید. جرم زیاد علاوه بر خارش و صدای زنگ می تواند سبب سرفه و سرگیجه و گوش درد و کاهش شنوایی و احساس پُری در گوش هم بشود.


بیشتر بخوانید:
توصیه مهم به خانمهایی که دیر ازدواج کرده اند/ لکه ‎بینی در بارداری؛ چه باید کرد؟


۲۷۱ ۲۳۳منبع:

1402/03/03
14:38:52
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آب , بازار , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کونفه