هیجان سبب کاهش عقل می شود؟

هیجان سبب کاهش عقل می شود؟

به گزارش کونفه، روزنامه خراسان نوشت: تحقیقات روان شناسی نشان داده که وقتی انسان هیجان زده(چه مثبت و چه منفی) می شود، عقل و خِرد او به یک سوم افت پیدا می کند؛ برای مدیریت هیجانات چه کنیم؟


یکی از مهم ترین مهارت های زندگی، کنترل هیجانات است. فراز و نشیب های زندگی سبب می شود گاهی خوشحال شویم و گاهی ناراحت و عصبی. تجربه این هیجانات طبیعی است اما آن چه نباید مورد غفلت قرار بگیرد، مدیریت آن است. تحقیقات روان شناسی نشان داده که وقتی انسان هیجان زده می شود، عقل و خِرد او به یک سوم، افت پیدا می کند(چه مثبت و چه منفی، چه عاشق و چه عصبانی، پر از خشم و نفرت یا محبت افراطی و...). یعنی اگر ما ۱۸۰ درجه IQ (ضریب هوشی) داشته و جزو نوابغ باشیم، وقتی هیجان زده شویم، ضریب هوشی مان به ۶۰ می رسد(ضریب هوشی طبیعی ۱۰۰ است) و این یعنی، مرگ ضریب هوشی! خونسردی، آرامش و متانت و تصمیم نگرفتن در لحظه های خشم و عصبانیت یا عشق زیاد، راهِ درست زندگی کردن و موفق و خوشبخت شدن است. در ادامه، چند نکته در رابطه با کنترل هیجانات مطرح خواهد شد. چرا مدیریت هیجانات مهم است؟
مهارت مدیریت هیجانات، فرد را قادر می کند تا هیجان ها را در خود و دیگران تشخیص دهد، نحوه تأثیر آنها را بر رفتار بداند و بتواند واکنش مناسبی به هیجان های مختلف نشان دهد. خیلی از مشکلات بین فردی مثل دلخوری ها، درگیری ها و حتی خودکشی و قتل به دنبال کنترل نکردن هیجان های منفی رخ می دهند. هرچند امکان دارد افراد بعد از فرونشستن هیجانشان از رفتار خود پشیمان شوند اما به قول معروف یک چینی بند زده هیچ وقت مثل اول نمی شود و آثار شکستگی بر آن باقی می ماند. به صورت مثال عصبانی شدن آسان است و همه می توانند عصبانی شوند اما عصبانی شدن در مقابل شخص مناسب، به میزان مناسب، در زمان مناسب، به علت مناسب و به روش مناسب، آسان نیست. پس کنترل هیجانات و بخصوص کنترل خشم مهارتی است که در تعاملات اجتماعی و بخصوص در شرایط فعلی جامعه ما که مدیریت خشم یک نیاز فوری است و بیشتر افراد سوپاپی برای تخلیه هیجانات خود نمی شناسند، برای شما برگ برنده به شمار می آید.

هیجان ها، پدیده های چند وجهی اند
هیجان ها تا اندازه زیادی حالت های عاطفی ذهنی هستند و سبب می شوند تا به شیوه خاصی آنرا احساس کنیم؛ مثلا خشمگین یا شاد شویم. هیجان نوعی پاسخ فیزیولوژیکی است که بدن را برای سازگاری آماده می کند. بدن ما هنگام هیجان زدگی طوری فعال می شود که با حالت بی هیجانی فرق دارد. از نظر برخی هیجان تغییرات جسمی و روان شناختی است که مستقیم به دنبال ادراک یک حقیقت تحریک کننده حاصل می شود.

انواع هیجانات
رایج ترین هیجان هایی که ما در زندگی تجربه می نماییم، عبارتند از: خشم و ترس، عشق و محبت، تنفر، امید و ناامیدی، اضطراب، احساس حقارت، غرور، غم و اندوه، شادی، تعجب، شرم و پشیمانی.

۴ راهکار مدیریت هیجانات
حالا سوال اینست که برای مدیریت و کنترل هیجانات باید چه کنیم؟

۱ تلاش کنید هیجانات تان را بشناسید
 شناخت هیجانات بخش مهمی از کنترل آنرا شامل می شود. در نظر بگیرید وقتی در یک موقعیت کسی به شما می گوید: «تو هم اکنون عصبانی هستی» و شما پاسخ می دهید: «نه، به هیچ وجه»، در حالیکه رگ گردنتان بالا زده و صورت تان از شدت خشم سرخ شده است، گویا از هیجان منفی خودتان آگاه نیستید یا اگر آگاه هستید دیگر قادر به کنترل آن نیستید.

۲ به هیجانات خود اجازه ابراز بدهید
ساده ترین راه برای بروز هیجانی مانند خوشحالی، خندیدن است. حتی اگر تنها هستید گاهی می توانید مطلب خنده داری بخوانید و بلند بخندید. اگر غمگین هستید، تلاش کنید در رابطه با موضوعی که سبب ناراحتی تان شده است با کسی صحبت و حتی در حضور او گریه کنید و گاهی می توانید احساساتی مانند خشم را در یک فعالیت مانند کار یا ورزش تخلیه کنید.

۳ گاهی احساسات خویش را یادداشت کنید
 این کار نوعی ابراز وجود برای بیان احساس است. نوشتن احساسات نه تنها راهی برای تخلیه آن است؛ بلکه فرصتی برای یافتن راه حل در رابطه با احساسات منفی هم ایجاد می کند.

۴ فنون کنترل هیجانات منفی را بیاموزید
 هیچ فردی نمی تواند بگوید که هیجانات منفی را تجربه نمی کند. طبیعی است که ما به خاطر اتفاقاتی که پیرامون مان می افتد امکان دارد هیجانات مختلفی را تجربه نماییم اما اینکه چطور با آن مواجه می شویم به آموختن نیاز دارد. تحقیق و مطالعه در اینباره و رفتن به مشاور، کمک زیادی به شما در این راه خواهد نمود. ۲۳۳۲۳۳


منبع:

1402/02/05
11:39:30
5.0 / 5
310
تگهای خبر: طب , مهارت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کونفه