ادامه هوای ناسالم در تهران طی امروز

ادامه هوای ناسالم در تهران طی امروز

به گزارش کونفه، ایسنا نوشت: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، میانگین کیفیت هوای پایتخت هم اکنون(4 بهمن) در وضعیت ناسالم قرار دارد.پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران از آن حکایت می کند که باتوجه به پایداری و سکون جو همراه با انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته و افزایش ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم قرار خواهد گرفت.
تداوم این شرایط جوی مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری می کند. عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک تا اواخر وقت سه شنبه سبب افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم در بیشتر مناطق خواهد شد.
با توجه به حاکمیت پایداری جو تا بامداد فردا (۵ بهمن) هم زمان با شروع تردد خودرو ها، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پیش بینی می شود.
کاهش تندی باد در طول روز سبب تجمع آلاینده ها خواهد شد. این شرایط جوی تا ساعات پایانی چهارشنبه ادامه خواهد یافت. با افزایش ترافیک شامگاهی بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق را بدنبال دارد.
میانگین کیفیت هوای تهران اکنون با آلاینده شاخص «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۵۱ یعنی شرایط ناسالم برای همه قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۵۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای همه قرار داشت.
براساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید از کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری ورزند. اشخاص دیگر نیز باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل خارج را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این کارهاست. فعالیت سنگین نیز عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که نفس کشیدن را برای افراد سخت می کند.
توصیه می شود شهروندان از تردد غیرضروری در شهر اجتناب کنند و در صورت لزوم حتما از ماسکهای مناسب N۹۵ استفاده نمایند.
گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک می باشد.بیشتر بخوانید: مخالفت وزارت بهداشت با درخواست وزارت آموزش و پرورش/ استانداردهای آلودگی هوا تغییر نمی کند بارش برف و باران در غالب نقاط کشور/ ادامه آلودگی هوای شهرهای صنعتی271 35

1401/11/04
14:57:40
5.0 / 5
219
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه