رمز و راز همدلی در زندگی آدمی

رمز و راز همدلی در زندگی آدمی

کونفه: همه ما با افرادی روبه رو شده ایم که بنظر می رسد کوچکترین احساس همدلی با دیگران ندارند. در حقیقت بیشتر این افراد از مهارت همدلی بی بهره اند و وقتی کسی را ناراحت می بینند، بسیار گیج می شوند و نمی دانند باید با او چگونه رفتار کنند.نادیا زکالوند: گاهی اوقات ژنتیک در این که بتوانیم با دیگران همدلی داشته باشیم، نقش بازی می کند اما محیطی که در آن زندگی کرده و رشد می نماییم اثر بیشتر و مهم تری روی مهارت های همدلی مان دارد.
چگونگی شکل گیری همدلی در انسان
همدلی بخش جدایی ناپذیر رشد عاطفی و اجتماعی انسان است و به او انگیزه می دهد تا در مواقع ناراحتی و اندوه به کمک انسان های دیگر برود. درحقیقت باید گفت، «توانایی درک یا تصور تجربه های احساسی دیگران همدلی است.»
رشد و عوامل موثر در ایجاد همدلی چند مرحله دارد:
* نوزادان تازه متولد شده: نوزادان وقتی صدای گریه نوزادان دیگر را می شنوند، به گریه می افتند که به آن گریه بازتابی یا مسری گفته می شود. درحقیقت نوزادان با گریه کردن به ناراحتی و احساسات منفی نوزادان دیگر واکنش و همدلی نشان می دهند.
* نوزادان چند ماهه: نوزادان چندماهه هم با مشاهده ناراحتی دیگران، بی قرار و آزرده می شوند. همه والدین می دانند که نوزادان شان به شدت تحت تاثیر احساسات دیگران قرار دارند و نمی توانند این احساسات را کنترل کنند.
* کودکان نوپا: کودکان ۱۴ تا ۳۶ ماهه، به تدریج علایم واضحی از مولفه های عاطفی همدلی بروز می دهند. آنها نه فقط با مشاهده ناراحتی های دیگران، غصه دار می شوند، بلکه تلاش می کنند به آنها کمک کنند. یا اگر موجب رنجش والدین، خواهر و برادر یا دوست خود شده باشند، با زبان کودکانه خود عذرخواهی می کنند.
* اوائل کودکی: کودکان در سالهای اولیه مدرسه رفتن، نه فقط حالات عاطفی و احساسی دیگران درک می کنند، بلکه متوجه احساسات خود هم هستند. آنها در این زمان، عواطف، احساسات و آرزوهای خود و دیگران را می فهمند.
* اواسط کودکی تا بزرگسالی: تحولات و رشد همدلی از اواسط کودکی تا بزرگسالی دیده شده و همدلی به قسمتی از خاصیت های اصلی رفتارهای اجتماعی افراد تبدیل می شود. در حقیقت در این دوره، فرد یاد می گیرد با دیگران همدلی داشته باشد و در صورت لزوم به کمک آنها برود.

عوامل رشد و تقویت همدلی
عوامل مختلفی در رشد اولیه همدلی دخیل اند:
* ژنتیک: بررسی ها نشان داده است که خاصیت همدلی می تواند تا حدی بصورت ژنتیکی به افراد منتقل شود.
* عوامل رشد عصبی: ممکنست نورون های آینه ای در مغز حیوانات و انسان، که احساسات دیگران را منعکس می کنند، عامل عصب شناختی برای ارتباط دادن احساسات دیگران به احساسات خودمان باشد. نورون های آینه ای، شبیه «آینه» رفتارهای دیگران را کپی می کند، درست مانند این که خودش آن کارها را انجام داده است.
* خلق وخو: شخصیت ما انسان ها در چگونگی ایجاد همدلی و رشد و تقویت آن از اهمیت بسیاری برخوردارست. مثلا، کودکان ترسو و خجالتی در موقعیت های ناآشنا کمتر با دیگران از خود همدلی نشان می دهند.
* تقلید: انسان از همان اوائل نوزادی با بهره گیری از تقلید رفتار دیگران، تجربه های احساسی را درونی سازی می کند.
* فرزندپروری: تاثیر والدین و سرپرستان کودکان در شکل گیری همدلی در آنها و اجتماعی شدن کودکان بسیار اهمیت دارد. بررسی ها نشان داده که کودکان از همان نوزادی حس همدلی را می آموزند و در بزرگسالی همدلی بیشتری از خود بروز می دهند.
بررسی های گوناگون پژوهشگران نشان داده که وجود ارتباط صحیح پر از عشق و محبت و اعتماد بین والدین و کودکان، سبب رشد و تقویت همدلی در کودکان می شود.

علت ضرورت وجود همدلی در افراد
تمام جنبه های مختلف زندگی انسان تحت تاثیر همدلی است:
* درک احساسات خود و دیگران
بررسی ها نشان داده وقتی بتوانیم احساسات دیگران را به خوبی درک نماییم، محبوبیت بیشتری بین افراد پیدا می نماییم.
* اثر مثبت روی روابط کاری
هرقدر بتوانیم با همکاران و مدیران خود با همدلی رفتار نماییم، تاثیرات بسیار مثبتی روی روابط کاری مان از خود به جا می گذاریم.
* داشتن ازدواج موفق
بنابر بررسی ها مشخص شده، همدلی زوج ها، علامت بسیار قوی داشتن ازدواجی بسیار موفق در آنهاست.
* والدین بهتر بودن
داشتن مهارت های بالای همدلی به والدین کمک می نماید تا از پس چالش های تربیت فرزندان خود بهتر برآیند.
* جلوگیری از فاجعه جهانی
فقط با تقویت و رشد همدلی در افراد دنیا می توان جمعیت انسانی را تشویق به توجه به معضلات جهانی، همچون همه گیری ها، مشکلات زیست محیطی و جنگ، کرد و جلوی فجایع جهانی را گرفت.
ترفندهایی برای افزایش همدلی در افراد
ویژگی همدلی، خصوصیتی ثابت نیست و می توان آنرا تقویت کرد. در ادامه چند ترفند برای افزایش همدلی ارائه شده است:
۱. کنجکاو بودن
* با افرادی که آشنایی کمتری دارید، وقت بیشتری بگذرانید تا آنها و نحوه زندگی شان را بشناسید.
* در رسانه های اجتماعی، افراد مختلف که مذهب، نژاد و حتی دیدگاه های سیاسی متفاوتی از شما دارند، دنبال کنید و با دقت به حرف هایشان گوش کنید.
* وقتی با دیگران صحبت می کنید، با تمام وجود به حرف هایشان دقت کنید تا بدانید چه چیزهایی سبب ناراحتی، شادی یا اشتیاق آنها می شود.
* از محلهای جدید دیدن کنید و با افراد محلی و نوع زندگی آنها آشنا شوید.
۲. خارج شدن از منطقه امن
* کار جدیدی بیاموزید یا سفر کنید. در حقیقت وقتی نمی دانید کاری را به چه صورت انجام دهید یا وارد محیط جدیدی می شوید که هیچ چیز درباره ی آن نمی دانید، یعنی این که از منطقه امن خود خارج شده اید.
* در صورت لزوم از دیگران کمک بخواهید.
* بپذیرید که گاهی اوقات در مورد موضوعی احساس درماندگی می کنید، این پذیرش، شما را متواضع می کند و تواضع مسیری عالی برای رسیدن به همدلی است.

۳. دریافت بازخورد از دیگران
اگر در راه رشد و تقویت همدلی خود می باشید، باید هرازگاهی از فردی که از بیرون به عملکرد شما توجه دارد، مانند دوستان، خانواده و همکاران، بخواهید تا در مورد شنیدن فعال یا مهارت های ارتباطی تان، به شما نظر بدهند. بدین ترتیب می توانید با بهبود این مهارت ها، همدلی تان را افزایش دهید. بیشتر بخوانید: فواید خنده برای سلامتی؛ چرا زنان بلندتر و طولانی تر می خندند؟/ انواع خنده و معانی آن ها
داروها تا چه زمانی قابل استفاده هستند؟ / قرص و شربت چه زمانی فاسد می شود؟

۴. بررسی تعصب های خود
همه ما در مورد موضوعات مختلف تعصب داریم و این تعصب ها اجازه رشد همدلی به ما نمی دهد. بنابراین:
* اهتمام کنید با افرادی که عقایدی متفاوت از شما دارند، وارد بحث شوید و نظرات شان را بشنوید.
* با دیگران درباره ی موضوعات مهم زندگی شان بدون قضاوت کردن گفتگو کنید.
* موقع صحبت با افرادی که هم عقیده شما نیستند، صبوری به خرج دهید و به حرف هایشان گوش کنید.
* به احساسات و افکار دیگران حتی اگر مخالف شما بودند، احترام بگذارید.
این روش های گفتگو می تواند در تقویت همدلی موثر باشد.
از ترفندهای دیگر رشد همدلی می توان به مطالعه وسیع، از نشریات گرفته تا کتاب های مختلف، اشاره نمود. یا برای درک احساسات دیگران، خودرا جای آنها بگذارید و بدین ترتیب همدلی کردن را یاد بگیرید.
همدلی به مردم یک جامعه کمک می نماید تا در کنار هم زندگی جمعی خوبی داشته باشند و در صورت وجود بحران، به سلامت از آنها عبور کنند.
منبع: positivepsychology


۲۳۳۲۳۳

منبع:

1401/08/12
14:44:07
5.0 / 5
257
تگهای خبر: دارو , درمان , رشد , زبان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه