رئیس سازمان نظام پرستاری كشور:

۱۰ هزار پرستار خانه نشین شدند

۱۰ هزار پرستار خانه نشین شدند

به گزارش کونفه، رییس سازمان نظام پرستاری کشور اظهار داشت: 10 هزار پرستار طرحی که در دوران کرونا در بیمارستان ها مشغول بودند، حالا خانه نشین شده اند.


به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، محمد میرزابیگی روز دوشنبه در یک نشست خبری که در محل این سازمان برگزار شد، گفت: این تعداد پرستار خانه نشین شده، جوان و متاهل هستند. از مسئولان ذیربط درخواست داریم شرایطی را فراهم آورند تا این پرستاران باردیگر مشغول به کار شوند.
میرزابیگی اشاره کرد: اگر فکری برای پرستاران بیکار نشود، تعداد نیروهای طرحی خانه نشین شده به ۱۷ هزار نفر بیشتر می شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری کشور اشاره کرد: بیکار شدن نیروهای طرحی پرستاری که زحمات زیادی در دوران همه گیری کرونا به دوش کشیدند، رفتار درست و شایسته ای نیست و باید دست اندرکاران مربوطه به اهمیت حرفه پرستاری که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید زیادی دارند، توجه نمایند.
وی افزود: این برخورد و رفتار نادرست موجب می شود که در مواقع بحرانی، دیگر نیروهای پرستاری نسبت به اهمیت سلامت و رسیدگی به بیماران توجه کافی نداشته باشند.
میرزابیگی اشاره کرد: پرستاران همیشه در جامعه مظلوم واقع شده اند و باید مانند قشر فرهنگیان یا جامعه کارگری به مطالبات آنها توجه اساسی شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری کشور با اعلان اینکه مدافعان سلامت به صورتی مدافعان امنیت کشور هستند، گفت: باید زیر ساخت های اساسی و تعداد نیروهای پرستاری در نظام بهداشت و درمان کشور فراهم گردد و هزینه های درست و بموقع برای بکارگیری نیروهای طرحی و مطالبات پرستاران اختصاص یابد.
تخصیص ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری
وی اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین اقدامات مهم در دولت سیزدهم، اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای این امر اختصاص یافته و به زودی پرداختی های پرستاران شروع می شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: پرستاران وجدان کاری شان در سیستم سلامت کشور بالا است و روحیه خدمتی آنها سبب شده که مادی گرایانه فکر نمی کنند، البته انتظار از مسئولان آنست که به حقوق آنها توجه اساسی شود.
به گفته میرزابیگی، از دولت می خواهیم به بحث ضرورت پرداخت امتیاز فوق العاده خاص به پرستاران و مدافعان سلامت توجه گردد و دراین زمینه پیگیری های لازم صورت گیرد.
رئیس سازمان نظام پرستاری با اعلان اینکه ۱۰۰ هزار کمبود پرستار در کشور وجود دارد، اظهار داشت: جذب ۱۷ هزار پرستار عدد قابل توجهی نیست؛ کمبود نیروی پرستاری باید ساماندهی گردد تا برای همیشه این مشکل اساسی را برطرف نماییم. از ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درخواست داریم به مدت دو هفته مصوبه ای برای بازگشت به کار پرستاران خانه نشین شده عرضه نماید و نیازی به مجوز استخدامی نباشد.
میرزابیگی گفت: باتوجه به اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بخشنامه ای در این مورد به مدت سه ماه بصورت آزمایشی در سراسر کشور اجرائی می شود و برای اولین بار K پرستاری تعیین شد که ۴، ۹۵۰ تومان است و برمبنای ارزش نسبی خدمات پرستاری اعمال خواهد شد.
وی اظهار داشت: کارانه پرستاری نیز از اول دی ماه ۱۴۰۰ محاسبه می شود و بودجه و اعتبار لازم برای پرداخت کارانه پرستاری مشخص شده و زمان اولین پرداختی را وزارت بهداشت باید اعلام نماید.1401/06/21
14:39:57
5.0 / 5
26
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کونفه