آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی؛

آرامش خانواده با تکنیک خودشناسی و دیگرشناسی

آرامش خانواده با تکنیک خودشناسی و دیگرشناسی

به گزارش کونفه، عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: نخستین چیزی که به فضای خانواده آرامش و صلح می بخشد خودشناسی و دیگر شناسی است.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر سمیه شاهمرادی روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سلامت در مورد آگاهی از تفاوت های فردی و شناخت انواع تیپ های شخصیتی اظهار داشت: در تقسیم بندی جان هالند، تیپ های شخصیتی در ۶ بخش قراردادی، تهوری، واقع گرا، جستجوگر، اجتماعی و هنری تعریف شده است.
وی در تشریح مشخصات تیپ های شخصیتی اظهارداشت: قراردادی ها در قالب کار می کنند و بسیار منظم هستند، تهوری ها افراد هیجان خواهی هستند که قدرت را دوست دارند و همینطور در قالب بودن را دوست ندارند. شخصیت های اجتماعی صفت بارز برون گرایی دارند و از فعالیتهای اجتماعی که شامل کمک به دیگران باشد لذت می برند. تیپ واقع گرا معمولاً در رشته های فنی مهندسی کار می کنند، افرادی که از کار با ابزار لذت می برند و معمولاً دارای احساسات عمیقی نیستند. در تیپ جستجوگر، ذهن این افراد علاقه به مطالعه و تحقیق دارد و معمولا در مشاغلی مشغول هستند که تحقیق و پژوهش در آنها حرف اول را می زند و در افراد با تیپ هنری معمولا رنگ و بوی هنری در زندگیشان جاریست این افراد روحیه حساسی دارند همراه با احساسات عمیق، نظم و ترتیب کمی دارند و در چهارچوب نمی گنجند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تکیه بر این که نخستین چیزی که به فضای خانواده آرامش و صلح می بخشد خودشناسی و دیگر شناسی است، خاطرنشان کرد: با اشراف در خلق و خوی خود و افراد خانواده شاهد درگیری کمتری بین اعضای خانواده خواهیم بود، در این صورت این افراد تلاش نمی کنند دیگران را مجبور کنند که شبیه آنها شوند.
وی اظهار داشت: اگر تیپ شخصیتی همسران با یکدیگر متفاوت باشد نمی توان به هر طرف گفت تغییر روش پیدا کند، بلکه با شناخت تیپ شخصیتی همسر، رفتارهای او را ترجمه کند و ابراز علاقه به زبان اورا قبول کند.
از تفاوت های فردی نترسیم و تلاش نماییم با گفت و گو قدم های هر چند اندک به سمت یکدیگر برداریم. رابطه ای که در آن صحبت کردن وجود دارد، به مراتب بهتر از رابطه ای است که در آن چنین امکانی مفهوم ندارد؛ گفت و گو حتی اگر با مشاجره صورت گیرد بهتر از رابطه خالی از مکالمه است چون که زمینه شناخت را مهیا می کند
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: اگر اعضای خانواده هر کدام تیپ شخصیتی مختلفی دارند باید تلاش کنند تفاوت های فردی یکدیگر را بپذیرند. شناخت تیپ افراد خانواده نقش موثری در روابط اعضای خانواده با یکدیگر دارد.
دکتر شاهمرادی با تکیه بر این که از تفاوت های فردی نترسیم و تلاش نماییم با گفت و گو قدم های هر چند اندک به سمت یکدیگر برداریم، اظهار داشت: رابطه ای که در آن صحبت کردن وجود دارد، به مراتب بهتر از رابطه ای است که در آن گفت و گو وجود ندارد؛ گفت و گو حتی اگر با مشاجره صورت گیرد بهتر از رابطه بدون گفت و گو است چون که زمینه شناخت را مهیا می کند.
این متخصص روانشناسی از اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و شناخت تیپ های شخصیتی صحبت و تاکیدکرد: برخی از صفات اگر در زوجین به طور مشترک وجود داشته باشد اختلافات را تشدید خواهد کرد، همچون این صفات روان رنجوری است. انسان روان رنجور پرتنش است و زود از کوره در میرود. آنها آدم های زودرنج و احساسی هستند در واقع آستانه تحمل کمتری دارند و پتانسیل پرخاشگری و اضطراب بالایی دارند.
وی از مهارت های ارتباطی بعنوان مهم ترین اصول زندگی مشترک نام برد و اظهار داشت: این مهارت ها شامل مهارت گوش دادن، مهارت تعامل و مهارت گذشت است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهارداشت: تفاوت های شخصیتی در نگاه اول امکان دارد جذاب به نظر برسد و افراد جذب انسان های متضاد خود شوند اما این جذابیت ها آنی و گذرا است و زوجین در بلند مدت با مشکل مواجه خواهند شد. تذکر این نکته ضروریست که فرآیند ازدواج باید بدون عجله صورت گیرد یکی از علل اصلی زمان کافی برای ازدواج، همین جذابیت تضادهاست چونکه با گذشت زمان جذابیت خویش را از دست می دهند.
وی افزود: وراثت، محیط و تربیت، تیپ های شخصیتی مختلف را رقم می زند.

1401/06/14
11:07:17
5.0 / 5
169
تگهای خبر: تخصص , زبان , سلامت , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه