پیشنهاد مادورو برای معاوضه نفت در مقابل واكسن كرونا

پیشنهاد مادورو برای معاوضه نفت در مقابل واكسن كرونا

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه اعلام نمود این کشور آمادگی دارد در ازای دریافت واکسن برای مقابله با بیماری مهلک کرونا، نفت بدهد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مادورو به جزئیات بیشتر درباب سازوکار این مبادله اشاره ای نکرده است.
بر اساس این گزارش، به دنبال تحریم های اعمال شده آمریکا بر صنعت نفت ونزوئلا، میزان تولید نفت در این کشور به رغم در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفتی در جهان به پایین ترین میزان خود کاهش پیدا کرده است.
مادورو اشاره کرد: ونزوئلا تصمیم دارد در ازای خرید واکسن کرونا از طرح جهانی کوواکس که سازمان جهانی بهداشت هدایت آنرا برعهده دارد، نفت بدهد یا از پول های تعلیق شده این کشور استفاده نماید.
برمبنای طرح کوواکس، سازمان جهانی بهداشت چند واکسن ضد کرونائی شرکت های بین المللی را بمنظور توزیع سریع واکسن ها در کشورهای فقیر مورد تائید قرار داده است. گفتنی است سازمان جهانی بهداشت این طرح را بمنظور تقسیم عادلانه واکسن در میان همه کشورها تدوین کرده و به اجرا گذاشته است.
مادورو در یک سخنرانی برای تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام نمود: «این کشور مشتریانی دارد که حاضرند نفتش را خریداری کنند.»
وی اشاره کرد: «ما آمادگی داریم تا در ازای خرید واکسن نفت بدهیم، اما به هیچ کس التماس نمی نماییم.»
پیشتر مادورو اعلام نموده بود که از ماه ژوئیه (مرداد)، طرح واکسیناسیون گسترده مقابل ویروس کرونا را با واکسن کوبایی «عبدالا» شروع می کند و امیدوار است کشور با آن به مصونیت کامل برسد.
به گزارش خبرگزاری «اروپاپرس»، مادورو گفته است: در ماه ژوئیه (مرداد) و با آزمایشات بالینی از قبل انجام گرفته در ماه آوریل (فروردین) به واکسیناسیون گسترده با واکسن عبدالا و سوبرانا ۰۲ که هر دوی آنها کوبایی هستند، خواهیم پرداخت.
ونزوئلا که چند روز پیش اعلام نمود به سبب مشکلاتی که واکسن آسترازنکا در بعضی کشورها ایجاد کرده، اجازه استفاده از آن در کشور را نمی دهد، تا حالا از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» که رئیس جمهوری شخصا خودرا با آن ایمن سازی کرده، استفاده می نماید.


1400/01/09
14:13:08
5.0 / 5
621
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه