كلاغ هایی كه به خرم آباد مهاجرت می كنند؛

كلاغ پر در شهر

كلاغ پر در شهر

کونفه: این روزها مرکز لرستان شاهد نوع جدیدی از مهاجرت است تا کلاغ هایی که روزانه به خرم آباد سفر می کنند، آمارشان رو به افزایش باشد، این است حکایت کلاغ پَر در شهر!خبرگزاری مهر - گروه استان ها: این روزها مرکز لرستان شاهد نوع جدیدی از مهاجرت است تا کلاغ هایی که روزانه به خرم آباد سفر می کنند، آمارشان رو به افزایش باشد، موضوعی که باید به صورت علمی بررسی شود.
مجید دریکوند کارشناس حوزه محیط زیست در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه یک گونه جانوری برای ادامه حیات خود نیاز به یک سری مؤلفه دارد، گفت: در اصطلاح علمی به این مساله «پناه» گفته می شود، به این معنا که جانور جایی باید جهت زندگی، جوجه آوری، خوردن غذا… داشته باشد و به حیات خود ادامه بدهد.
«طغیان» کلاغ ها در شهر
وی با اعلان اینکه اگر اینها برای جانور و گونه فراهم گردد، روز به روز جمعیت آن بیشتر می شود، عنوان کرد: در مورد کلاغ در خرم آباد هم همین اتفاق افتاده است، در خیلی جاها، بسیاری از گونه ها «طغیان» می کنند.
این فعال حوزه محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه همه گونه ها تا جایی که جمعیت آنها نرمال باشد، مفید هستند؛ افزود: پدیده ای که برای کلاغ ها در شهر خرم آباد اتفاق افتاده، «طغیان» گونه است، این امر مختص به کلاغ نمی گردد، وقتی جمعیت یک گونه نرمال باشد برای طبیعت مفیدست و نقش خودرا در زنجیره اکوسیستمی لحاظ می کند، اما وقتی زیاد می شوند لطمه وارد می کنند.
دریکوند، بیان داشت: در مورد کلاغ نیز همین طور است، صدمه ای که به درختان می زنند، بذری را که بعنوان غذا می خورند و… سبب لطمه به طبیعت می شوند.
مهاجرت روزانه کلاغ ها به خرم آباد
وی با اعلان اینکه اگر از کسانی که سنشان بیشتر است، بپرسیم می گویند که کلاغ ها قبلاً در شهر خرم آباد بودند اما جمعیتشان اینقدر نبوده است، افزود: از کاسب های مسیر اصلی شهر خرم آباد اگر بپرسیم، می گویند که این کلاغ ها در شهر خرم آباد بوده اند ولی جمعیت آنها به این میزان نبوده که به این امر «طغیان» جمعیت کلاغ ها گفته می شود.
این کارشناس حوزه محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه بطور معمول کلاغ ها فصل تابستان در شهر خرم آباد نیستند، اظهار داشت: بیشتر جمعیت کلاغ را در فصل های زمستان و پاییز می بینیم، این امر نیز به سبب این است که در تابستان و بهار این کلاغ ها از اراضی اطراف شهر و در کل اکوسیستم پخش می شوند، شب را در مزارع می گذرانند، دسته های کوچک تری می شوند، غذای بیشتری پیدا می کنند، مؤلفه های حیاتی برای کلاغ ها در فصل های تابستان و بهار بهتر در دسترسشان است.
دریکوند، اشاره کرد: کلاغ ها به مرور و گذشت زمان یاد گرفته اند که در زمین های کشاورزی اطراف شهر خرم آباد غذا پیدا می کنند، اگر در اطراف خرم آباد یک دور به فاصله ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر بزنیم اینها را در زمین های اطراف خرم آباد می بینیم که نشسته اند و در حال خوردن بذر، دانه و غذا هستند.
وی با تاکید بر اینکه وقتی که شب می شود این کلاغ ها از سمت پتروشیمی و جاده کوهدشت به خرم آباد می آیند و مسیر مهاجرت آنها نیز از این مسیر است که به این نوع مهاجرت، مهاجرت روزانه گفته می شود، افزود: این کلاغ ها روزها به بیرون از شهر و شب ها به داخل شهر بر می گردند.
غفلت از مطالعات و اجرای روش های اکولوژیک
این فعال حوزه محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه این امر یک پروسه اکولوژیکی بسیار پیشرفته در پرندگان شمرده می شود، اظهار داشت: یک عقل و نظم پشت این ماجرا است که کلاغ متوجه شده که به این شیوه می تواند به حیات خود ادامه بدهد، بنا بر این روزها به بیرون از شهر برای تهیه غذا می رود و شب ها برای گذراندن ایام استراحت و خواب خود به شهر بر می گردد.
دریکوند با اعلان اینکه این کلاغ را بر روی درخت های مسیر اصلی شهر می توان دید، اظهار داشت: بودن این کلاغ در شهر، بین یک تا دو ساعت با تایم زندگی مردم در شهر تلاقی دارد.
وی با اعلان اینکه معمولاً شهرداری ها به دنبال روش هایی برای کنترل این امر هستند، البته نه به مفهوم اینکه اینها را بکشند و به آنها لطمه بزنند، بلکه الگوی مهاجرت و زندگی آنها را تغییر بدهند، افزود: می شود با درختکاری و ایجاد یک سری محل های زندگی مانند باغ پرندگان و کار اکولوژیک خیلی حرفه ای که البته بطور قطع از عهده شهرداری ما بر نمی آید، در این رابطه اقدام نمود، این امر در کشورهای دیگر صورت می گیرد و جاذبه های گردشگری خوبی را به وجود آورده اند.
این کارشناس حوزه محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه پیشنهاد در این رابطه اجرای روش های اکولوژیکی، مطالعه روی پروسه زندگی این پرندگان و الگوی مهاجرت آنها در یک بازه چند ساله است، افزود: البته متأسفانه ما هیچ برنامه ای در محیط زیست کشور و به خصوص محیط زیست لرستان برای حفظ محیط زیست و پایش علمی گونه های جانوری آن نداریم.
قبل از اینکه اتفاق بدی رخ دهد باید چاره ای پیدا کرد
دریکوند، اظهار داشت: این امر هم به سبب استفاده از روش های «نخ نما» و تاریخ مصرف گذشته است، هیچ گاه به دنبال روش های علمی، بازدارنده و پیشگیرانه نیستیم، هیچ دیتایی در محیط زیست و شهرداری خرم آباد نداریم.
وی با اعلان اینکه شهرداری، ستادی به نام توسعه پایدار و محیط زیست شهری باید داشته باشد، اظهار داشت: بارها پیشنهاد کرده ایم که این ستاد ایجاد شود که متأسفانه انجام نشده است.
این فعال حوزه محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه پنج سال دیگر خیابان های اصلی شهر به خاطر کلاغ ها با افت تردد مواجه می شود، اضافه کرد: کمیته محیط زیست شورای شهر خرم آباد عملاً فعالیتی ندارد چونکه اصلاً تشکیل جلسه نمی دهد.
دریکوند با تاکید بر اینکه همین طور موضوع جمعیت کلاغ ها به اداره کل محیط زیست لرستان نیز مربوط است، بیان داشت: اگر مردم خودشان راه بیفتند و کلاغ ها را بکشند چه اتفاقی رخ می دهد؟ اگر در بیرون از شهر کشاورزان در اراضی سم بریزند، این کلاغ ها را بکشند و در غروب چند هزار کلاغ مرده را ببینیم یک لطمه بسیار بزرگ اجتماعی و فرهنگی خواهد بود.
وی، اشاره کرد: پیش از اینکه اتفاق بدی رخ دهد باید چاره ای برای آن پیدا نماییم، راه آن نیز مطالعه و مدیریت علمی گونه های جانوری است، باید پیش بینی نماییم که جمعیت اینگونه در ۱۰ سال آینده مقرر است که طغیان کند و از همین امروز برای آن یک برنامه داشته باشیم، پرندگان و گونه های جانوری طی چند ده سال یاد می گیرند که چگونه زندگی کنند و ما یک ساله هم نمی توانیم کاری در این رابطه انجام دهیم، معمولاً نزدیک ترین راهی هم که مدیران فعلی در پیش می گیرند کشتن این پرندگان است.


منبع:

1399/10/28
15:00:12
0.0 / 5
1109
تگهای خبر: آب , سفر , سیستم , طب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کونفه