چرا با وجود كوویران به واكسن خارجی نیاز داریم؟

چرا با وجود كوویران به واكسن خارجی نیاز داریم؟

کونفه: «این عزیزان در شش هفت ماه گذشته واکسن خارجی رو قبول نداشتند. کلا واکسن را  قبول نداشتند. مصاحبه های آنها موجود است. یادتان رفته می گفتند واکسن روسی نمایش است؟ یادتان رفته می گفتند واکسن ها فقط جنبه اقتصادی دارند؟  یادتان رفته می گفتند واکسن فقط هفتاد روز ایمنی زایی دارد؟»نیو صدر: چند روزی از شروع مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا، «کوویران»، گذشته است، واکسنی که خیلی از پزشکان نسبت به موفقیت آن در ریشه کن کردن کرونا در ایران امیدوار هستند، اما انتقاداتی هم نسبت تاخیر در ساخت این واکسن وجود دارد.
کوویران در حالی وارد فاز اول آزمایش انسانی شده است که الان چندین شرکت در دنیا فاز دوم این مرحله را هم به انتها رسانه اند و دریافت مجوز استفاده از تزریق اضطراری این واکسن، واکسیناسیون شهروندان خودرا با اولویت بندی های مختلف آغاز نموده اند.
بسیاری از کشورهای دیگر هم این واکسن ها را پیش خرید کرده اند و نسبت به تزریق آن در چند ماه آتی برنامه ریزی کرده اند، مقامات در ایران گفته اند که دستور خرید واکسن کرونا صادر گردیده است. در همین رابطه روز گذشته محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، از انعقاد قرارداد خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن خارجی کرونا آگاهی داد و اظهار داشت: «قرارداد خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کووکس منعقد شده است و در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز واکسن از چین هستیم.»
یشتر بخوانید: واکنش سازمان جهانی بهداشت و رسانه های خارجی به واکسن ایرانی
با این وجود بنظر می رسد مسئولین برای واکسیناسیون بیشتر جمعیت کشور به واکسن های داخلی همچون «کوویران» باور دارند، واکسنی که گفته می شود احیانا اختتام آزمایش های انسانی و تولیدش احیانا تا بهار طول می کشد.
اما بعضی از کارشناسان باور دارند که باتوجه به احتمال افزایش شیوع بیماری در زمستان، ایران باید زودتر به خرید واکسن خارجی بپردازد. محمدرضا هاشمیان فوق تخصص آی سی یو بیمارستان مسیح دانشوری و استاد دانشگاه علوم پزشکی، در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: «این کار بزرگی بود که صورت گرفت و نشان داد که باید قدر دانشمندان کشور را بدانیم و زودتر از این آغاز به کار نماییم، بجای این که انقدر دیر شود این کار می توانست شش ماه قبل صورت بگیرد. وزارت بهداشت باید دانشمندان خودرا شناساسیی کرده و به آنها اعتبار بدهد. قبلا دیدیم که چه در قضیه واکسن چه ماجراهای دیگر، عکس این اتفاق رخ داده است.»مشروح گفت و گو خبرآنلاین با هاشمیان را اینجا بخوانید:
به طور کلی روال ساخت یک واکسن به چه شکلی است و ما در کدام مرحله هستیم؟
به طور کلی یک پروپوزال برای ساخت هر واکسنی وجود دارد، وقتی مرحله آزمایش حیوانی یک واکسن تمام می شود، مراحل انسانی در سه فاز صورت می گیرد و بعد نتایج به سازمان جهانی بهداشت ارسال می شود و اگر آنها مجوز بدهند، انبوه سازی و تزریق واکسن آغاز می شود. البته در مورد کرونا شرایط متفاوت می باشد و برخی کشورها با مجوزهای اضطراری از جانب کشور خود آغاز به تزریق واکسن می کنند، موضوعی که گفته شده در ایران هم صورت می گیرد.
اما مراسمی که برای شروع آزمایش انسانی واکسن انجام شد به شکلی بود که انگار کوویران در آزمایش های انسانی هم موفق بوده است، آیا برگزاری چنین مراسم هایی برای شروع آزمایش انسانی عادی است؟
وقتی واکسن آکسفورد وارد مرحله آزمایش انسانی شد، به این شکل ارائه شد. اتفاقی که هفته پیش رخ داد هم سطح بالایی داشت. ما بعنوان پزشک قبلا هم درخواست کرده بودیم واکسن هایی که مشغول کار آزمایی در فاز ۳ هستند در ایران هم کار آزمایی انجام دهند اما انجام نگرفت. و به سبب کم توجهی وزارت بهداشت کارآزمایی واکسن داخلی هم با تاخیر آغاز شد. ما دانشمندان خوبی در زمینه بیوتکنولوژی داریم و به نظرم اگر به جوانان وطنی اعتماد می شد الان مثل قزاقستان در فاز سه واکسن داشتیم.
به نظر شما با این کار سطح توقع ها بالا نرفت؟
وقتی واکسن به دختر سازنده هم تزریق می شود، این یعنی میزان اطمینان به واکسن بالاست و مطالعه ی بزرگی پشت این واکسن وجود دارد. اما مسئله این است که خارج از گروه سازنده، ما دوست داریم خود اعضای وزارت بهداشت که زمانی با واکسن مبارزه می کردند، هم در این تحقیقات شرکت نمایند. اگر این ها از واکسن خارجی استفاده کنند نشان میدهد اعتقادی به واکسن ایرانی ندارند.
این کار بزرگی بود که صورت گرفت و نشان داد که باید قدر دانشمندان کشور را بدانیم و زودتر از این آغاز به کار نماییم، بجای این که تا این حد دیر شود این کار می توانست شش ماه قبل صورت بگیرد. وزارت بهداشت باید دانشمندان خودرا شناساسیی کرده و به آنها اعتبار بدهد. قبلا دیدیم که چه در قضیه واکسن چه ماجراهای دیگر، عکس این اتفاق رخ داده است.
چرا فکر می کنید بعضی از مسئولان وزارت بهداشت به واکسن اعتقاد ندارند؟ مگر همین کار زیر نظر وزارت بهداشت صورت نمی گیرد؟
این عزیزان در شش هفت ماه گذشته واکسن خارجی رو قبول نداشتند. کلا واکسن را قبول نداشتند. مصاحبه های آنها موجود است. یادتان رفته می گفتند واکسن روسی نمایش است؟ یادتان رفته می گفتند واکسن ها فقط جنبه اقتصادی دارند؟ یادتان رفته می گفتند واکسن فقط هفتاد روز ایمنی زایی دارد؟ یا می فرمودند برای تولید واکسن هفت سال نیاز است؟ حتی می گفتند ویروس مدام گرفتار جهش می شود و واکسن تاثیری نخواهد داشت. الان بعضی از هموطنان ما به این حرف ها فکر می کنند، برخی هنوز از بنده می پرسند که آقای دکتر واقعا واکسن ها ۷۰ روز ایمنی زایی دارند و یا اینکه آیا این واکسن ها تله ای برای درآمدزایی کشورهاست؟
چون این مصاحبه ها هنوز موجود است بخاطر از بین بردن شبهات الان باید اعتماد سازی کنند و ثابت کنند که واکسن نمایش نیست و تنها جنبه ی اقتصادی ندارد، بلکه نجات دهنده ی جان انسان هاست. بنده اطمینان دارم ایران ما در آینده نزدیک واکسن و یا واکسن هایی تولید می کند ولی باز هم تاکید می کنم تا تاییدیه گرفتن واکسن خودمان نیازمند واکسن خارجی هستیم. یادمان نرود زمستان در پیش است.

47۲۳۷


منبع:

1399/10/13
23:05:46
0.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کونفه