گزارش كونفه؛

تمساح در دریاچه چیتگر بیشتر از ۱۰ روز دوام نمی آورد

تمساح در دریاچه چیتگر بیشتر از ۱۰ روز دوام نمی آورد

به گزارش کونفه یک کارشناس حیات وحش ضمن اشاره به اینکه احتمال رهاسازی تمساح در دریاچه چیتگر وجود دارد، اظهار داشت: اما این دما برای زیست تمساح قابل تحمل نیست و بیشتر از ۱۰ روز در آب این دریاچه دوام نمی آورد.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: چند روزی است خبر مشاهده یک سوسمار و یا جانوری در هیبت یک سوسمار در اخبار و شبکه های مجازی در حال دست به دست شدن است. این خبر که گویا در ابتدا از مشاهده و عکس یکی از شهروندان شروع شده است، این طور از جانب رسانه ها نقل شده که عکسی از روی آب گرفته شده نشان داده است که گونه ای مانند تمساح یا الیگیتور فیش ماهی سرسوسماری - در آب شنا می کند. چند روز پس از انتشار این خبر آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از وجود شواهدی در خصوص ردپای تمساح در اطراف دریاچه گزارش می دهد و باز هم این خبر داغ می شود.
دریاچه چیتگر موقتاً تعطیل شد
این خبر در رسانه ها بازخورد بسیاری داشت و سبب شد، مدیران اجرایی دریاچه چیتگر مبادرت به تعطیلی موقت این دریاچه کنند. پیمانی مدیر روابط عمومی مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس به خبرنگار مهر اظهار داشت: تا به قطعیت رسیدن این مسئله اجازه هیچ اظهارنطری نداریم اما برای انجام عملیات عمرانی دریاچه چیتگر تعطیل شده است!
اثری از تمساح نیست
کارشناسان محیط زیست استان تهران هم برای تحقیق و پایش محیط به دریاچه چیتگر می روند اما اثری از وجود تمساح در آن مشاهده نمی کنند. فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست شهرستان تهران در اینباره گفته است: تا هم اکنون دو بار کارشناسان ما آنجا رفتند و بازدید انجام دادند ولی نتیجه ای نگرفتند و حتی اداره کل استان هم آنجا رفته و باز هم بررسی ها به نتیجه نرسیده است.
آرش حسینی میلانی عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران اما معقتد است: احتمال دارد تمساح خانگی قاچاق که این روزها رواج پیدا کرده، توسط یک شهروند غیرمسئول در دریاچه چیتگر رها شده باشد. شاهد این احتمال هم از جانب میلانی برپایه شواهدی است که از رد پا عرضه کرده است.
وی رایزنی برای از طعمه گذاری با یکی از مراکز مرتبط صحبت شده تا با دستگاه کاوشگر موجی، کف دریاچه را جستجو کنند تا مساله کاملاً روشن شود و در نهایت، خیال مردم راحت شود.
خریدن تمساح کار ساده ای است / احتمال رهاسازی تمساح در چیتگر زیاد است
اما علیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش در گفت و گو با خبرنگار مهر، با عنایت به این که عکس انتشار یافته و حرکت آب اظهار داشت: احتمال رهاسازی تمساح قاچاق در این دریاچه وجود دارد.
وی توضیح داد: در حدود ۵ سال قبل گرایش به ورود تمساح قاچاق بعنوان حیوان خانگی به کشور بیشتر شده است و با یک مکالمه ۱۰ دقیقه ای به سادگی می توانید تمساح مورد نظرتان را از قاچاقیان بخرید و همین دلیل معتقدم احتمال رهاسازی تمساح در چیتگر زیاد است.
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه طبیعت و فیزولوژی بدن تمساح به شکلی است که امکان زنده ماندن در آب و هوای شهری مثل تهران برای آن وجود ندارد، عنوان کرد: تمساح خزنده ای است که باشش تنفس می کند و سرمای هوا سبب می شود درنده خویی تمساح از بین برود و درجه دمای آب دریاچه امکان زنده ماندن این حیوان را به زیر صفر می برد.
تمساح نمی تواند بیشتر از ۱۰ روز در آب و هوای تهران زنده بماند
شهرداری با تکیه بر اینکه این خزنده نمی تواند بیشتر از ۱۰ روز در این شرایط آب و هوایی دوام بیاورد، اظهار داشت: دو گونه تمساح برای قاچاقچیان جذابیت دارد، نخستین گونه الیگیتور است که یک متر و نیم تا دومتر طول دارد که با عنایت به قیمت بسیار بالایش کمتر قاچاق می شود. و گونه دیگر تمساح نیل یا تمساح معمولی گونه ای تمساح آفریقایی است که برای قاچاقیان جذابیت بیشتری دارد، که این تمساح دومین تمساح بزرگ جهان است اما هیچ گونه رکودی در خصوص طول ۳ متری برای آن وجود ندارد.
این کارشناس حیات وحش با اشاره به اینکه این حیوان تحمل دمای دریاچه چیتگر را ندارد اضافه کرد: ضمن اینکه برای مخفی شدنش هم جایی در این دریاچه وجود ندارد.
وی درباره اینکه گفته می شود امکان دارد مورد مشاهده یک ماهی سرسوسماری باشد هم توضیح داد: این حیوان نهایتاً ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر طول دارد و هیچ خطری برای انسان ندارد اما از روی چنین عکسی نمی تواند به صورت دقیق درباره گونه نظر داد.


منبع:

1399/09/25
12:08:42
5.0 / 5
1133
تگهای خبر: آب , چاقی , دستگاه , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کونفه