نگرانی از تأثیر تغییرات اقلیمی بر آتش سوزی بزرگترین تالاب جهان

نگرانی از تأثیر تغییرات اقلیمی بر آتش سوزی بزرگترین تالاب جهان

كونفه: از اواسط ماه ژوئیه تالاب های دورافتاده در منطقه غرب مركزی برزیل در حال سوختن است و به دنبال آن، ویرانی گسترده ای به وسعتی بیشتر از شهر نیویورك بر جای مانده است.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، تیمی از دامپزشکان، زیست شناسان و راهنمایان محلی در اواخر ماه آگوست وارد این منطقه شدند و با عبور از جاده خاکی ترانس-پانتانال با کامیونت به دنبال نجات جانوران صدمه دیده هستند.
به قول این کارشناسان، جگوارها در بیابان های درگیر آتش سوزی، گرسنه و تشنه مانده و گرفتار صدمه های ناشی از آتش سوزی شده اند. همینطور لاشه حیوانات زیادی که در این آتش سوزی تلف شده اند در این منطقه دیده می شود.
این آتش سوزی عظیم یکی از هزاران حریقی است که امسال میلادی (2020) در پانتانال برزیل، بزرگترین تالاب جهان، رخ داده و این درحالیست که دانشمندان نگران اند این آتش سوزی ها با عنایت به تغییرات اقلیمی به یک روند عادی جدید تبدیل گردد و آتش سوزی های ناشی از این تغییرات از کالیفرنیا تا استرالیا هم گسترده است.
پانتانال از همتای معروف خود، جنگل آمازون، کوچکتر و کمتر شناخته شده است اما آب های معمول منطقه و موقعیت استراتژیک آن که بین جنگل های بارانی، علفزارهای وسیع برزیل و جنگل های خشک پاراگوئه قرار دارد، آنرا به زیستگاهِ خوبی برای سکونت حیوانات تبدیل نموده است.
زیست شناسان می گویند این آتش سوزی ها حالا یکی از متنوع ترین زیست بوم های موجود در کره زمین را تهدید می کند. پانتانال زیستگاه تقریباً ۱۲۰۰ گونه جانوری مهره دار است همچون ۳۶ گونه که در معرض خطر انقراض قرار دارند. همینطور دشت های وسیع و سرسبز آن با ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت در برزیل، زیستگاه پرندگان نادر بال و متراکم ترین جمعیت جگوارهای جهان است.
آتش سوزی در این تالاب ها مبحث جدیدی نیست. برای دهه ها دامداران از شعله های آتش برای برگرداندن مواد مغذی ارزان به خاک و تجدید مرتع برای گاوهای گوشتی خود بهره برده اند. اما آن شعله های آتش که در اثر خشکسالی به وقوع می پیوست حالا با نیرویی تاریخی زبانه کشیده و در سرتاسر دشت، گیاهان خشک شده را به آتش می کشد. ماهواره های ناسا نشان داده است بزرگترین آتش سوزی های پانتانال امسال چهار برابرِ بزرگترین آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل است.
بنا بر گزارش رویترز، طبق تجزیه و تحلیل دانشگاه فدرال ریودوژانیرو، ۲۳ هزار و ۴۹۰ کیلومتر مربع معادل تقریباً ۱۶ درصد از پانتانال از ۶ سپتامبر در آتش سوخته که رکورد جدیدی به حساب می آید.
منبع:

1399/06/26
14:12:18
5.0 / 5
2142
تگهای خبر: آب , پزشك , زبان , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کونفه