استاندار تهران عنوان كرد

كوشش برای حل ریشه ای مشكل بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام

كوشش برای حل ریشه ای مشكل بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام

استاندار تهران با اشاره به اینكه شهرداری تهران مكلف شده جانمایی برای محل جدید آراد كوه انجام دهد اضافه كرد: برای حل مشكل بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام (ره) به صورت ریشه ای تلاش خواهیم كرد.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه جلسه بررسی بوی نامطبوع تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کانون های بوی نامطبوع در سه بخش آرادکوه، فاضلاب های خانگی و فاضلاب های صنعتی دامداری های مجتمع دام گستر و دامداری های خصوصی شناسایی شدند و آن بخشی که منجر به بوی نامطبوع که مربوط به فاضلاب خانگی است با تخصیص اعتبارات از جانب سازمان مدیریت رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که در راه فرودگاه امام بوی مستمری استشمام می شود که ناشی از وجود فاضلاب های خانگی در رودخانه های این مسیر مشخصا در محدوده پل فشافویه است. در این بخش مقرر شد تا شرکت آبفا ۱۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم ۱۲۰ میلیارد تومان برای اتمام تصفیه خانه های شهر ستان های اسلامشهر و بهارستان تخصیص دهند و نهایتا تا خرداد ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد.
وی افزود: بالغ بر ۱۳ کیلومتر از مسیر رودخانه های موجود در مسیرهای منتهی به فرودگاه امام احتیاج به لایروبی دارند و رودخانه شور، کرج و شادچای در این راه با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان لایروبی می شوند. متاسفانه براثر ورود بیش از اندازه آلاینده های صنعتی و دامی به این رودخانه ها این رودخانه ها احتیاج به لایروبی دارند.
وی تصریح کرد: در آراد کوه روزانه بالغ بر ۸هزارتن ورودی زباله داریم این در شرایطی است که تنها ۳۵۰۰ تن از این میزان دفع می شود و الباقی آن و عموما تر و فساد پذیر است و ۵۰۰ مترمکعب هم به صورت روزانه شیرابه تولید می کنند و آلایندگی آن چندین برابر فاضلاب های خانگی و صنعتی است، رها باقی می مانند و بنابراین باید برای جانمایی اصولی مرکز آراد کوه تدبیر شود.
استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه شهرداری تهران از ابتدا بیشتر بر روی اصلاح فرآیندهای مدیریت پسماند در آراد کوه متمرکز شده است، اضافه کرد: این در شرایطی است که به عقیده خیلی از کارشناسان محیط زیست فعالیت آراد کوه در مکان فعلی نه علمی است و نه منطقی ؛لذا شهرداری تهران مکلف شد که جانمایی برای آراد کوه صورت دهد تا مشکل بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام به صورت ریشه ای حل شود، اما بسیاری از این مورد استقبال نکردند.
وی افزود: مهم ترین کانون بوی نامطبوع در بخش فاضلاب های صنعتی فاضلاب مجتمع های دام گستر مشتمل بر ۲۴۶واحد دامداری است که در سالیان گذشته از شهر تهران بیرون برده شده و در راه فرودگاه مستقر شدند و مقرر شد بانک کشاورزی از راه پرداخت تسهیلات کم بهره به این واحدها برای نوسازی و استفاده از سامانه بیوگاز در این مجتمع ها اقدام نماید. صورتجلسه ای که در جلسات قبل در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تنظیم شده و سهم دستگاه ها مشخص شده است باید ملاک عمل دستگاه ها باشد.

محسنی بندپی تصریح کرد: ساماندهی فاضلاب های ۲۴۶ واحد مجتمع های دامداری با مساعدت بانک کشاورزی از راه پرداخت تسهیلات کم بهره به این واحدها صورت می گیرد. وزارت جهادکشاورزی، وزارت نیرو و شهرداری تهران متولیان اصلی رفع بوی نامطبوع در راه فرودگاه هستند و سهم این دستگاه ها در نامه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص شده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان تهران به نمایندگی از وزارت متبوع مسئول ساماندهی فاضلاب مجتمع دام گستر از راه پرداخت تسهیلات کم بهره به این مجتمع ها است، لایروبی رودهای شور، کرج و شادچای و همینطور اتمام کار تصفیه خانه خانگی در شهرستان های اسلامشهر و بهارستان که به شکلی بر اثر ورود فاضلاب های صنعتی خانگی متعفن شده اند به شرکت های آب منطقه ای و آبفا ی استان به نمایندگی از وزارت نیرو سپرده شده و مشخصا شهرداری تهران مسئول برخی اقدامات کوتاه مدت در مجتمع آرادکوه و جا به جایی این مجتمع به مکان دیگر است. ساماندهی آراد کوه برای ما از اولویت خاصی برخوردار می باشد و بپذیریم که فعالیت این مرکز در مکان فعلی با روش های قدیمی مدیریت پسماند دیگر توجیهی ندارد و باید جانمایی دقیق و کارشناسی در این خصوص صورت گیرد.
بندپی افزود: دولت برای بهبود روش ها و فرآیندها در آراد کوه ۱۵ میلیارد اعتبار تخصیص داده و رفع بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام مورد تاکید جدی رئیس جمهور است. روند اقدامات دستگاه های مربوطه(شرکت های آب منطقه ای و آبفا، سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرداری تهران ) باید تا پیش از تشکیل شورایعالی محیط زیست که در مهرماه سالجاری به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود بگونه ای باشد که بتوانیم گزارشی مبتنی بر اقدام و عمل دستگاه ها در مورد رفع بوی نامطبوع به رئیس جمهور عرضه شود.
وی تصریح کرد: با اتخاذ برخی تمهیدات در مجتمع های دام گستر و مجتمع آراد کوه استشمام بوی نامطبوع در شهر تهران سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بسیار کمتر بود. تعداد ۱۷ دامداری مجزا از مجتمع دام گستر در راه فرودگاه مستقر هستند که در وهله اول از جانب محیط زیست استان اخطار کتبی دریافت کرده اند و وهله دوم ضد آنها اعلام جرم کرده و پس از این مورد این مراکز کار سالم سازی فاضلاب های خویش را شروع کرده اند و تابحال عملکرد رضایت بخشی داشته اند.1399/06/16
22:49:54
5.0 / 5
1900
تگهای خبر: آب , چای , دستگاه , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه