میلانی:

اطلس محیط زیست تهران منتشر شود

اطلس محیط زیست تهران منتشر شود

كونفه: عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: اطلس محیط زیست شهر تهران می تواند نقش مهمی در تعیین اولویت ها داشته باشد ازاین رو ضروریست هرچه زودتر شهرداری تهران مبادرت به تكمیل و انتشار اطلاعات آن كند.


به گزارش کونفه به نقل از مهر، نود و دومین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با حضور رئیس و کارشناسان این کمیته و همینطور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و مسؤلان این اداره کل برگزار گردید.
سید آرش حسینی میلانی در ابتدای این جلسه که به مبحث عرضه گزارش درباره آخرین وضعیت اطلس محیط زیست شهر تهران اختصاص داشت، اظهار داشت: تلاش شورای پنجم، افزایش فعالیتهای محیط زیستی و منطبق شدن برنامه های شهری برپایه رویکردهای محیط زیستی است.
وی افزود: بر این اساس، برنامه های پایشی از وضعیت محیط زیست تهران که از دوره های گذشته، وجود داشته، تقویت یافته و سعی شده اطلس محیط زیست تهران تهیه و عملیاتی شود.
این عضو شورای شهر کلید خوردن طرح های پایشی در عرصه های مختلف شهری همچون آلودگی هوا، ترافیک، آب، خاک، فضاهای سبز، پسماند، تنوع زیستی، کوهستان و… را از جانب اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضروری برشمرد و خواهان اجرای هرچه سریع تر طرح های پایشی و نهایی شدن اطلس محیط زیست شهر تهران شد.
در ادامه، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به تشریح محورها، کارکردها، مسائل و ابعاد اطلس محیط زیست شهر تهران پرداخت و از برنامه اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار برای یکپارچه سازی اطلس های محیط زیستی مربوط به شهر تهران در بخش ها و حوزه های مختلف اطلاع داد.
وی با اشاره به شناسایی کانون های دارای پتانسیل آلودگی، به تشریح وضعیت و میزان آلایندگی در پهنه های مختلف شهر تهران پرداخت و انجام اقدامات مدیریتی و اجرایی در این کانون ها برپایه اطلس محیط زیست شهر تهران را ضروری برشمرد.
کارشناسان کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر هم در این نشست ضمن بررسی ابعاد مختلف این طرح، شاخص ها و وضعیت نمونه گیری های انجام شده در اطلس محیط زیست شهر تهران را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.
حسینی میلانی هم در این نشست، ضمن انتقاد از دو منطقه شهرداری تهران در عدم همکاری با اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در تهیه اطلس محیط زیستی شهر تهران، بر انتشار این اطلس و نتایج پایش های انجام شده تصریح کرد و تصریح کرد: سطح انتظارات محیط زیستی از مدیریت شهری افزایش یافته و دانشگاه ها و نخبگان محیط زیستی با دقت بیشتری بر فعالیتهای مدیریت شهری متمرکز هستند ازاین رو ضروریست اطلس محیط زیست تهران بسیار حساب شده و دقیق باشد.
وی شفافیت را یکی از رویکردهای اساسی شورای پنجم برشمرد و خاطرنشان کرد: اطلس محیط زیست دارای اطلاعات کلیدی نسبت به وضعیت شهر تهران بوده که می تواند رویکردهای کلان مدیریت شهری را تحت تاثیر قرار دهد ازاین رو ضروریست این اطلس هرچه سریع تر نهایی و منتشر شود و اطلاعات آن در کشوها خاک نخورد.
سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینکه اطلس محیط زیست تهران می تواند نقش مهم در حل و فصل مسائل شهری داشته باشد، تصریح کرد: در آستانه استفاده از ۱۱۵ میلیون مترمعکب از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضاهای سبز تا سال ۱۴۱۰ هستیم. همینطور مقرر است استفاده از آب های سطحی از ۱۱ میلیون مترمکعب به ۲۰ میلیون مترمکعب برسد اما از کیفیت انهار و کانال های شهری و همینطور کیفیت آب قنوات تهران و منابع آلاینده آنها اطلاع دقیقی نداریم.
حسینی میلانی یکی از خروجی های پایش محیط زیست شهر تهران را حفظ چنارها و درختان باسابقه برشمرد و اظهار داشت: حدود هشت هزار چنار در خیابان ولیعصر وجود دارد که در سه سال گذشته، سه هزار چنار جوان کاشته شده است. بدون شک یکی از عوامل مهم در حفظ و حراست از آن، آبی است که این چنارها را آبیاری می کند. ازاین رو مشخص شدن نقاط آلوده و منابع آلوده کننده ضروریست.
وی با اشاره به اینکه پایش ها باید برپایه نیازها باشد، عنوان کرد: مطالعات گیاه شناسی پارک پردیسان در حال اتمام است که اطلاعات در رابطه با آن می تواند در برنامه ریزی اکوتوریسم شهری استفاده گردد.
این عضو شورای شهر اضافه کرد: اطلس محیط زیست شهر تهران می تواند نقش مهمی در تعیین اولویت ها داشته باشد ازاین رو ضروریست هرچه سریع تر شهرداری تهران مبادرت به تکمیل و انتشار اطلاعات آن کند.


منبع:

1399/04/20
13:42:10
5.0 / 5
2287
تگهای خبر: آب , خدمات , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کونفه