در ماه جاری میلاد سه ماموریت روانه سیاره سرخ می شود

این ماه، ماه مریخ است

این ماه، ماه مریخ است

ژوئیه ماه مریخ است. مقرر است در ماه میلادی جاری سه ماموریت روانه سیاره سرخ شود كه از مهم ترین آنها می توان به مریخ نورد ناسا موسوم به ˮاستقامتˮ(Perseverance) اشاره نمود كه به اندازه یك خودرو است و در این سیاره به دنبال نشانه هایی از حیات باستانی و نمونه برداری برای آوردن به زمین خواهد بود.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، همچنین یک ماموریت دیگر اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، هفته آینده شروع خواهد شد. ماموریتی موسوم به "هوپ"(Hope) به مدلول "امید" که اولین تلاش میان سیاره ای امارات متحده عربی برای رسیدن به مریخ است که با نام "مأموریت مریخ امارات" نیز شناخته می شود. این ماموریت مقرر است در تاریخ ۱۴ ژوئیه روانه مریخ شود.
مدارگرد "هوپ" در اوایل سال ۲۰۲۱ به مریخ خواهد رسید، سپس از سه ابزار علمی خود برای مطالعه جو، آب و هوا و اقلیم سیاره سرخ از بالا استفاده می نماید.
اعضای تیم ماموریت می گویند مشاهدات این کاوشگر می تواند به پژوهشگران کمک نماید تا انتقال طولانی مدت مریخ را از یک دنیای نسبتاً گرم و مرطوب به یک سیاره سرد و بیابانی که امروز می شناسیم، درک کنند. این انتقال با از بین رفتن جو ضخیم مریخ توسط بادهای خورشیدی که جریان ذرات حامله تهاجمی هستند که از خورشید روانه می شوند، اتفاق افتاده است.
فضاپیمای "هوپ" توسط مرکز فضایی "محمد بن راشد" در امارات و با همکاری دانشگاه "کلرادو بولدر"، دانشگاه ایالتی "آریزونا" و دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" ساخته شده است.
این پروژه قبل از آنکه برای امارات متحده عربی اسم و رسم بیاورد، یک رکورد دیگر هم به همراه دارد: "هوپ" نخستین ماموریت علمی میان سیاره ای است که توسط یک کشور اسلامی عرب انجام می شود.
کمی بیشتر از یک هفته بعد از پرواز "هوپ"، چین نیز به سمت یک نقطه عطف در پرتاب های فضایی خود می رود.
مقرر است در تاریخ ۲۳ ژوئیه نخستین ماموریت کاملا بومی چین موسوم به "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) سوار بر موشک "لانگ مارچ ۵"(Long March ۵) روانه مریخ شود.
"تیان ون -۱" یک پروژه بلندپروازانه است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک مریخ نورد ۲۴۰ کیلوگرمی به اندازه یک سبد گلف کوچک است.
مقامات چینی در مورد این ماموریت محتاطانه و محرمانه عمل کرده اند و هنوز بطور رسمی و عمومی مکان فرود نهایی آنرا روی مریخ اعلام نکرده اند، اما ابزارهای علمی "تیان ون-۱" حاکی از یک عملیات اکتشاف گسترده در محیط مریخ است.
مدارگرد "تیان ون-۱" دارای شش ابزار است که شامل دوربین با وضوح بالا، مغناطیس سنج و طیف سنج مواد معدنی است که به اعضای تیم ماموریت این امکان را می دهد که ترکیب سنگ های سطح مریخ را شناسایی کنند.
مریخ نورد "تیان ون-۱" نیز دارای شش ابزار همچون ایستگاه هواشناسی، یک ردیاب میدان مغناطیسی و یک رادار قابل نفوذ به زیر سطح مریخ است که می تواند یخ-آب های زیرسطحی را تا عمق حدود ۱۰۰ متر شناسایی کند.
اگر ماموریت "تیان ون-۱" موفق باشد، چین بعد از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده بعنوان سومین کشور شناخته خواهد شد که یک فضاپیما در مریخ می نشاند و این فرود حماسی می تواند راه را برای کارهای بزرگتر در آینده نزدیک هموار کند؛ همچون اینکه مقامات فضایی چین از تمایل خود برای اجرای یک ماموریت بازگرداندن نمونه های مریخی صحبت کرده اند که احتمالاً در اوایل سال ۲۰۳۰ پرتاب شود.
ایالات متحده و اروپا همین طور در نظر دارند مواد اولیه بکر سیاره سرخ را به زمین بیاورند و این برنامه با راه اندازی ماموریت "استقامت" این پروژه رسما کلید خواهد خورد. مقرر است این مریخ نورد یک تنی که تا مدتی پیش "مارس ۲۰۲۰" نام داشت، محور اصلی این ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری ناسا باشد که سوار بر موشک "Atlas V" از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا در تاریخ ۳۰ ژوئیه پرتاب می شود و در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به دهانه "Jezero" در مریخ خواهد رسید.
"استقامت" از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه "جزرو" و جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهدنمود.
این ربات شش چرخ همین طور چند ۱۰ نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین آورده خواهند شد و دانشمندان در آزمایشگاه های سراسر جهان، آنها را با جزئیات کامل بررسی می کنند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.
"استقامت" همین طور می خواهد زمینه هایی را برای ماموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه ۲۰۳۰ آنرا انجام دهد، فراهم آورد. بعنوان مثال، "استقامت" نیز مانند مریخ نورد "تیان ون-۱" مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.
همین طور یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به "MOXIE" از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می کند.
ابزار "MOXIE" تنها نمایش فناوری "استقامت" نیست، چونکه این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام "نبوغ"(Ingenuity) نیز مجهز است که زیر "استقامت" تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می کند.
"نبوغ" بعد از فرود روی سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می دهد تا نخستین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی را رقم بزند.1399/04/19
23:02:31
5.0 / 5
2609
تگهای خبر: آب , زبان , سفر , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه