سفارش های یك متخصص اعصاب و روان به منظور زندگی در دوران پساكرونا

سفارش های یك متخصص اعصاب و روان به منظور زندگی در دوران پساكرونا

به گزارش كونفه متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینكه مردم باید یاد بگیرند كه با زندگی در لحظه، سقف آرزوهای خویش را كوتاه كنند، اظهار داشت: زمانی كه آرزوهای افراد ناكام می شود در گام اول اضطراب پیدا می كند و در گام دوم هم گرفتار افسردگی می شود.دکتر امیرحسین جلالی ندوشن روانپزشک در مورد شرایط پساکرونا در کشور اظهار داشت: بطور قطع گذر زمان شرایط پسا کرونا را در کشور نشان خواهد داد چون که ویروس کرونا یک پدیده جدید است و ما هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن نمی دانیم.
وی با اشاره به اینکه اظهار نظر در مورد این ویروس نیازمند مطالعات دقیق تر و آینده نگری دارد، اضافه کرد: به هر حال ما در آینده شاهد تغییراتی در کشور خواهیم بود چونکه کرونا ویروس در چند ماه گذشته در کشور و جهان وضعیتی به وجود آورده که روی زندگی مردم تأثیر خواهد گذاشت اما آنچه مشخص است اینکه هیچ شخصی حتی در درون نهادهای دولتی و حکومتی هم نمی توانند از تمام شدن کامل این ویروس مطمئن باشند.
این متخصص اعصاب و روان با تاکید بر ابهام و نگرانی که در مورد برگشت بیماری با شدت بیشتری وجود دارد در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم در سامانه ۴۰۳۰ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت، تصریح کرد: زمانی که مردم نگرانی هایی در این خصوص داشته باشند به صورت ناخواسته روی زندگی و برنامه ریزی برای آینده شان اثرگذار خواهد بود.
جلالی افزود: کرونا و قرنطینه شرایط و وضعیت تعلیق و کوتاه مدتی برای مردم بوجود آورده است. در چنین وضعیتی این خطر و بیم وجود دارد که ما گرفتار نوعی اضطراب، روزمرگی، بلاتکلیفی و بی برنامگی در زندگی شخصی و اجتماعی شویم. باآنکه بسیاری از نگرانی ها بسیار به حق است اما اینکه مدام از مساله ای که ابعاد و اندازه آن معلوم نیست بترسیم و این ترس سبب انزوا، انفعال و بی عملی ما شود یک وضعیت نرمال نیست.
وی تصریح کرد: باید یاد بگیریم و این قابلیت را در خود ایجاد نماییم که با وجود تعلیق و نامشخص بودن آینده چگونه به شکل سازنده تری زندگی نماییم. اگر باور داشته باشیم که زندگی همیشه مطلوب نمی باشد می توانیم راحتر با مسائل مواجه شویم.
این روانپزشک افزود: عده ای فکر می کنند که آینده بسیار طولانی دارند در حالیکه زندگی در جهان همیشه در شرایط ابهام قرار دارد. باآنکه باید آینده نگری داشته باشیم اما نباید زندگی کردن در لحظه را فراموش نماییم.
جلالی با تاکید بر اینکه باید یاد بگیریم که در لحظه زندگی نماییم، اظهار داشت: مردم باید یاد بگیرند که با زندگی در حال، سقف آرزوهای خویش را کوتاه کنند و بیشتر برای برنامه هایی که امور آنها را به پیش می برد تلاش کنند. اینگونه می توانیم شاهد تنش کمتری در میان مردم باشیم.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که آرزوهای افراد ناکام می شود در گام اول اضطراب پیدا می کند و در گام دوم هم گرفتار افسردگی می شود.
این متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه باید باور داشته باشیم که کرونا به راحتی از زندگی ما نمی رود، خاطرنشان کرد: باور این مورد برای بشر خیلی سخت است که با این همه پیشرفت علم و فناوری یک ویروس توانسته تمام معادلات را بهم بریزد. ما باید از این پس با زندگی با کرونا کنار بیاییم و با رعایت محدودیت هایی که وجود دارد به زندگیمان ادامه دهیم.
جلالی بیان داشت: باید از جنگ بی جهت و از نادیده گرفتن مساله که ناشی از انکار مبحث است، پرهیز نماییم. باید با رعایت نکات بهداشتی زندگی روزمره را به پیش ببریم.
وی در پاسخ به این سؤال که دنبال کردن اخبار منفی در فضای مجازی می تواند قابل کنترل باشد یا خیر، اضافه کرد: آنچه در دستورالعمل های سطح دنیا انعکاس پیدا کرده این است که بحران و دسترسی افراد به منابع نامعتبر می تواند وضعیتی از مسمومیت اطلاعاتی برای مردم ایجاد کند. باید از تعقیب کردن اخبار منفی پرهیز نماییم.
این روانپزشک در ادامه با اشاره به اینکه راه اندازی سامانه ۴۰۳۰ توانسته آگاهی مردم را افزایش دهد، اظهار داشت: توسعه این سامانه می تواند بهترین امکان برای آگاهی در بحران ها مانند سیل و زلزله برای مردم فراهم آورد. همینطور مردم می توانند بعنوان مرجع اطلاعات درست، مشکلاتشان را با این سامانه در ارتباط بگذارند.
جلالی افزود: بر مبنای تعداد تماس هایی که مردم با سامانه ۴۰۳۰ گرفتند این سامانه در مدت زمان کوتاه توانست به یک برند تبدیل گردد و مورد اعتماد مردم قرار گیرد. امیدوارم این سامانه در همه بحران ها بتواند کمک کننده مردم باشد.
وی بیان نمود: امیدوارم سامانه ۴۰۳۰ بگونه ای توسعه یابد که حتی با قطع خطوط برق و مخابرات تهران و کشور همچنان شاهد پاسخگویی این سامانه باشیم.
۴۷۲۳۲

1399/03/05
22:47:06
5.0 / 5
2683
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه