116 شهرستان از نظر انتشار كرونا در وضعیت سفید قرار دارند

116 شهرستان از نظر انتشار كرونا در وضعیت سفید قرار دارند

به گزارش كونفه ایسنا نوشت: معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: در بررسی دو هفته اخیر مشخص شده است كه ۱۱۶ شهرستان در كشور در وضعیت سفید قرار دارند و درباب بازگشایی مراكز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این مراكز سفید یكشنبه آینده تصمیم گیری خواهد شد.ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت پنجشنبه شب یازدهم اردیبهشت ماه بعد از جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مبنای تقسیم بندی وضعیت انتشار کرونا استانی نیست بلکه شهرستانی است و در بررسی دو هفته اخیر مشخص شده است که ۱۱۶ شهرستان در کشور در وضعیت سفید قرار دارند.
وی در ادامه اضافه کرد: روز یکشنبه آینده در جلسه ستاد کرونا پیشنهاداتی درمورد بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این مراکز سفید عرضه خواهد شد؛ البته این شهرها به صورت پویا هستند و هر ۵ روز یک مرتبه باردیگر بررسی می شوند که آیا همچنان در وضعیت سفید قرار دارند یا خیر.
این مسئول سپس در پاسخ به این سؤال که آیا دارویی برای درمان کرونا وجود دارد، بیان نمود: نه در کشور ما نه در هیچ جای دنیا دارویی که برای درمان مؤثر باشد تابحال ساخته نشده و بهترین راهکار مقابله با این ویروس پیشگیری و شناسایی در مراحل اولیه و سپس مراقبت عمومی، استراحت و درمان افراد مبتلا شده است. پلاسما درمانی هم در مرحله تحقیقاتی است و نتایج خوبی تابحال حاصل شده اما جهت استفاده گسترده باید تحقیقات بیشتر صورت بگیرد.
وضعیت استان قزوین مطلوب است
حریرچی درمورد وضعیت استان های البرز و قزوین اظهار داشت: پنجشنبه از استان های البرز و قزوین بازدیدهایی صورت گرفت و در جلسه شورای استانی ستاد کرونا که با حضور استانداران، معاونان و مدیران کل و رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی هر دو استان برگزار گردید وضعیت شیوع بررسی گردید.
وی بیان نمود: دو استان قزوین و البرز با این که در کانون مبتلا شدن بودند با اقدامات مناسبی که انجام داده اند روند نزولی قابل توجهی پیدا کرده اند و تعداد بستری در این استان ها نسبت به دوران اوج در هفته سوم و چهارم اسفند ماه ۴۰ تا ۶۵ درصد کاهش داشته و تعداد فوتی کمتر شده و ظرفیت تخت های بیمارستانی خالی شده و در اختیار سایر بیماران قرار گرفته است.
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: چون در فروردین و اسفند آن هایی که بیمارهایی زمینه ای داشتند به علت ترس از مبتلا شدن به ویروس به بیمارستان ها رجوع نکردند، تدابیری اندیشیده شده که قسمت اعظم بیمارستان ها ظرفیت خویش را به پذیرش این بیماران و افراد عادی اختصاص دهند؛ ازاین رو از این افراد درخواست می نماییم برای درمان بیماری خود بدون نگرانی به بیمارستان رجوع کنند.
وی اظهار نمود: به علت کمک به معیشت مردم در تصمیمات جدید در حوزه کسب و کار رفع محدودیت شده و اصناف و صنایع به چرخه فعالیت بازگشته اند اما نکته مهم اینجاست که مردم توجه نمایند هر چه بازگشایی کسب و کارها بیشتر می شود باید رعایت بهداشت فردی، در محیط خانه، کار و محل رفت و آمد بیشتر شده و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم بیشتر رعایت شود و همه مردم بعنوان ضابطین اجتماعی وارد کار شوند.
حریرچی در انتها با تشکر از همکاری مردم خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم ما بالاترین نمره قبولی را در رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی در مقایسه با دیگر کشورها گرفته اند و امروز هم درخواست می نماییم خودشان با تذکر به تعداد کمی که بی احتیاط هستند و موارد را رعایت نمی کنند مراقب باشند تا شرایط از حالت عادی خارج نشود.
۴۷۲۳۲


منبع:

1399/02/12
20:42:05
5.0 / 5
2590
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱