نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

كونفه: آب گازدار از تحت فشار قرار گرفتن آب و تزریق دی اكسید كربن به آن بوجود می آید. معمولا به آب گازدار نمك و سایر مواد معدنی اضافه می كنند تا طعم و خواص آنرا بهبود ببخشند. با این وجود آب های گازدار طبیعی متفاوتند و از یك چشمه معدنی گرفته می شوند كه دارای مواد معدنی و اغلب گوگرد هستند.


آب گازدار چیست؟
آب گازدار از تحت فشار قرار گرفتن آب و تزریق دی اكسید كربن به آن بوجود می آید. معمولا به آب گازدار نمك و سایر مواد معدنی اضافه می كنند تا طعم و خواص آنرا بهبود ببخشند. با این وجود آب های گازدار طبیعی متفاوتند و از یك چشمه معدنی گرفته می شوند كه دارای مواد معدنی و اغلب گوگرد هستند.
دی اكسید كربن و آب با یكدیگر واكنش داده و اسید كربنیك تولید می كند كه یك اسید ضعیف است و گیرنده های عصبی را تحریك می كند كه این تحریك لذت بخش است.
آب گازدار بر سلامت دندان تاثیر دارد؟
یكی از نگرانی های این آب، تاثیر بر روی دندان ها است، برای اینكه مینای دندان ها مستقیما در تماس با اسید قرار دارند. بر طبق یك مطالعه، آب گازدار فقط كمی موجب لطمه به مینای دندان شد و تاثیر نوشابه های قندی خیلی بیشتر و بدتر بود.
در واقع یك نوشیدنی بدون گاز شیرین بمراتب بدتر از نوشیدنی گازدار رژیمی (بدون قند) بود. و نتایج آزمایش ها نشان داد كه تركیب شكر و گاز كربنیك می تواند موجب خرابی دندان ها شود. آب گازدار می تواند به گوارش كمك كند؟
آب گازدار می تواند مزایایی برای سلامت سیستم گوارش همراه داشته باشد. ممكنست موجب ایجاد حس سیری شود. آب گازدار ممكنست احساس پر بودن پس از غذا را تا حد زیادی نسبت به آب معمولی افزایش دهد.

آب گازدار می تواند به رفع یبوست كمك كند؟
افرادی كه به یبوست مبتلا هستند ممكنست دریابند كه نوشیدن آب گازدار به تسكین علایم آنها كمك می نماید. علاوه بر این علایم دیگری وجود دارد كه آب گازدار می تواند بیماری های سوء هاضمه و معده درد را بهبود ببخشد. در یك مطالعه كه بر روی 21 نفر صورت گرفت مشخص شد آنهایی كه آب گازدار نوشیدند بهبود شایان توجهی در گوارش خود مشاهده نمودند. آب گازدار بر روی سلامت استخوان تاثیر می گذارد؟
بسیاری از مردم اعتقاد دارند كه نوشیدنی های گازدار به سبب دارا بودن اسید زیاد برای استخوان ها مضر است. با این وجود، تحقیقات نشان داده كه گاز كربنیك مضر نمی باشد. در یك مطالعه كه بر روی 2500 نفر صورت گرفت نتایج آن نشان داد كه تنها نوشیدنی های قندی مانند كوكاكولا موجب كاهش تراكم استخوان شدند و آب گازدار هیچ تاثیری بر سلامت استخوان نداشت. در واقع نوشیدنی مانند كوكا به سبب داشتن فسفر زیاد موجب كاهش تراكم استخوان می شود. آب گازدار بر سلامت قلب تاثیر می گذارد؟
برخی پژوهشگران می گویند آب گازدار می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد اما این شواهد بسیار محدود است. در واقع نوشیدن آب گازدار موجب كاهش LDL كلسترول بد و افزایش كلسترول خوب HDL می شود. healthline.com 2121


منبع:

1398/11/25
16:15:56
5.0 / 5
4796
تگهای خبر: آب , استخوان , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کونفه