رئیس اداره ژنتیك وزارت بهداشت:

غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج الزامی است

غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج الزامی است

كونفه: رئیس اداره ژنتیك وزارت بهداشت اظهار داشت: خدمات ژنتیك زمان ازدواج دربستر طرح تحول سلامت به صورت یك استراتژی، سازماندهی و در سال ۹۶به تمامی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور ابلاغ گردید.


به گزارش كونفه به نقل از مهر، اشرف سماوات نقش مشاوره های ژنتیك را در گسترش پوشش خدمات ژنتیك زمان ازدواج، بسیار مهم و اساسی دانست و تصریح كرد: از سال ۱۳۹۰ به صورت مقدماتی و از سال ۱۳۹۴ به صورت جدی، تكمیل زیرساخت های مورد نیاز خدمات ژنتیك زمان ازدواج را در دانشگاه های علوم پزشكی آغاز كردیم و خوشبختانه مشاوره های ژنتیك كه از دوران گذشته و از سال ۱۳۷۶ در كشور سازماندهی شده بود، برای اهداف بزرگ برنامه تحول نظام سلامت، دوباره سازماندهی شد.

وی خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت، خدمات ژنتیك شامل مشاوره و تشخیص ژنتیك را به صورت كمی و كیفی گسترش داده تا بتواند خدمات ژنتیك بسیاری را كه در بستر تحول سلامت بوجود آمده را حمایت كند. اعتقاد داریم كه تا آخر برنامه ششم توسعه باید بتوانیم به هدف مشخص شده در برنامه تحول سلامت و برنامه عملیاتی دانشگاه های علوم پزشكی در خصوص كاهش ۵۰ درصدی بیماری های ژنتیك اولویت دار، دست پیدا نماییم تا در یك بازه زمانی ۱۰ ساله، این بیماری ها ۸۰ تا ۹۰ درصد كاهش پیدا كند.

رئیس اداره ژنتیك وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در زمان ازدواج، به زوجین خدمات ژنتیك عرضه می شود، اضافه كرد: پوشش این خدمات با سرعت در حال افزایش می باشد و وزارت بهداشت در این راستا، بر تقویت این پوشش، نظارت دارد و آموزش های استانداردی را به صورت حضوری و غیرحضوری به دانشگاه های علوم پزشكی عرضه می كند.

سماوات تصریح كرد: هیچ گونه الزامی در انجام مشاوره های ژنتیك وجود ندارد، اما بر مبنای قانون، غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج، الزامی است تا افراد ضمن آگاهی از موقعیت خود نسبت به ادامه روند مراحل ازدواج اقدام نمایند، اما مشاوره های ژنتیك به صورت اختیاری به افرادی عرضه می گردد كه در غربالگری به آنها اطلاعات و آگاهی های لازم رسانده شده است.

وی خاطرنشان كرد: به جهت اینكه به ازدواج های مردم صدمه وارد نشود، به آنها اجازه می دهیم كه پیش از ازدواج یا پیش از بارداری، به مشاوره های ژنتیك رجوع كنند. خوشبختانه هم اكنون وضعیت ژنتیك قابل مقایسه با دهه های گذشته نیست و پیشرفت های قابل توجهی كرده است. زمانی به خانواده ها می گفتیم كه شما راهی برای ازدواج و زندگی مشترك ندارید زیرا با مشكل ژنتیكی مواجه بودند، اما هم اكنون، چندین راه را برای داشتن ازدواج و فرزند سالم به زوجین پیشنهاد می گردد كه این كمك و حمایت بزرگی برای آنها بوده و اگر خانواده ای بخواهد فرزند سالمی داشته باشد، مانعی برای آن وجود ندارد.

رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت درمورد هزینه های خدمات ژنتیك و پوشش بیمه برای این خدمات، اظهار داشت: تنها بعضی از خدمات ژنتیك تحت پوشش بیمه قرار داشته و مابقی از این شرایط برخوردار نیستند. البته در هیچ كجای دنیا همچون ایران، پوشش یكباره خدمات ژنتیك قابل انجام نیست و این توقع بسیار زیادی است.

دكتر سماوات اضافه كرد: برای افزایش پوشش بیمه خدمات ژنتیك، ابتدا باید اولویت ها را مشخص و از انجام آزمایش های بی مورد پرهیز كرده و به حداقل رسانیم تا بیمه ها از این راه، منتفع شوند و منابع صرفه جویی شده را به پوشش خدمات مورد نیاز بیماری های در اولویت، اختصاص دهند.

وی تصریح كرد: بر مبنای ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت ملزم به غربالگری ژنتیكی در زمان ازدواج شده و در صورت نیاز، باید مشاوره های ژنتیك صورت گیرد. در این راستا هزینه زوجین بی بضاعت توسط نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی تقبل می شود، ازاین رو افراد بی بضاعت هم در این زمینه حمایت خواهند شد.

به قول رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت، خیریه ها می توانند بدون دخالت فنی و با رعایت استانداردهای وزارت بهداشت، خدمت، ارجاع و سطح بندی، به وزارت بهداشت و مردم در كاهش بیماری های ژنتیكی و معلولیت كمك كنند.

دكتر سماوات با اشاره به اینكه غربالگری ژنتیك زمان ازدواج، به تنهایی هیچگاه نمی تواند معلولیت ها را كم كند، اضافه كرد: غربالگری های ژنتیك باید در دوران مختلف زندگی مانند زمان ازدواج، حاملگی، نوزادی، كودكی و میانسالی صورت گیرد تا بیماری های ژنتیكی كاهش پیدا كنند.

1397/03/19
21:43:02
5.0 / 5
4627
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه