۱۰ روش ساده برای سم زدایی از بدن

۱۰ روش ساده برای سم زدایی از بدن

کونفه: به گزارش کونفه، فرارو نوشت: اگر در تعطیلات تابستانی و آخر هفته قدری در خوردن زیاده روی کنید ممکنست احساس نفخ و تنبلی کنید. وقت گذاشتن برای سم زدایی بدن می تواند به شما کمک نماید پس از زیاده روی احساس بهتری داشته باشید و اگر این کار را به روشی سالم و عمدی انجام دهید می تواند به شما در تصمیم گیری طولانی مدت سالم تر نیز کمک نماید.


کلمه سم زدایی رژیم های غذایی محدود، آب میوه های سبز گرانقیمت و پاک کننده های شدید را تداعی می کند. با وجود این، ذهنیت متفاوتی نسبت به سم زدایی نیز وجود دارد. خیلی از افراد نمی دانند بدن مان یک سیستم پاکسازی طبیعی است که برای سم زدایی همیشگی تولید شده است.
بجای گرسنگی دادن به بدن خود بوسیله رژیم غذایی محدود یا مکمل های گران قیمت، آن چه واقعا باید انجام دهیم این است که با بازگشت به اصول اولیه با حرکات ساده و غذاهای طبیعی و شفابخش به بدن خود کمک نماییم تا کاری را که برای انجام آن طراحی شده انجام دهد.
در ادامه به ده راه برای مساعدت با پاکسازی، رفع نفخ و تنظیم رژیم غذایی و سلامتی خود در راه درست ذکر می شود:
۱- روز خودرا با آب لیموترش شروع کنید
روز خودرا با بیدار شدن با یک لیوان لیموترش افزوده شده به آب گرم یا سرد شروع کنید. پکتین موجود در لیمو به هضم غذا کمک می نماید و موجب تبدیل شدن لیموترش به یک ماده غذایی سم زدای فوق العاده می شود. آب با لیموترش به کاهش اشتها و افزایش سیری کمک می نماید. انرژی دادن به دستگاه گوارش راهی عالی برای شروع روز به نظر می آید. تکه کوچکی از لیموترش در فنجان تان به مغز شما یادآوری می کند: "هی، من امروز انتخاب های سالمی دارم"!
۲- صبحانه سالم بخورید
پس از نوشیدن آب سوخت مورد نیاز بدنتان را با صبحانه خوردن تامین کنید. خوردن صبحانه به متابولیسم شما پس از یک شب خواب کمک می نماید. بعلاوه، وقت گذاشتن از بامداد برای سوخت رسانی عمدی به بدن راهی عالی برای ایجاد اعتماد به خود در مورد سلامتی است.
تنها راه برای اثبات اینکه آماده و مایل به مراقبت از خود می باشید این است که در حقیقت از خود مراقبت کنید. سفارش می نماییم نان، غلات یا هر نوع دیگری از آنرا از وعده صبحانه خود حذف کنید، برای اینکه موجب می شود بدنتان آب بیشتری را حفظ کند.
در مقابل، توجه خودرا روی پروتئین متمرکز کنید که موجب سیری می شود. مخلوط تخم مرغ و ماهی قزل آلا ترکیبی عالی از پروتئین و امگا ۳ تقویت کننده متابولیسم برای شروع روز هستند. اگر درحال حرکت هستید بجای آن یک اسموتی آسان برای سلامت روده انتخاب کنید.
۳- بدن خودرا حرکت دهید
افزایش ضربان قلب به مفهوم افزایش جریان خون خواهد بود. این به نوبه خود به بدن تان کمک می نماید تا سموم را به تنهایی دفع کند. نکته مهم این است که ضربان قلب خودرا افزایش دهید، عرق کنید و ذهنیت بهتری داشته باشید تا فردا باردیگر آنرا یک درجه ارتقا دهید.
۴- رژیم غذایی خودرا تمیز کنید
حتما صبحانه، ناهار، شام و حداقل یک میان وعده بخورید. مطلقا هیچ وعده غذایی ای را حذف نکنید و مطمئن شوید که آن وعده ها فقط از غذاهای کامل و واقعی تشکیل شده اند. خوردن مداوم در طول روز به شما کمک می نماید تا پایه ای برای تغذیه سالم مداوم ایجاد کنید. در اینجا منظورمان گنجاندن مقدار زیادی سبزیجات، پروتئین بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ و چربی های سالم از آجیل، دانه ها یا زیتون، آووکادو یا نارگیل در رژیم غذایی است.
مواد غذایی بسته بندی شده و فرآوری شده حتی از نوع سالم آنرا کنار بگذارید. در آن صورت اطمینان کسب می کنید که سدیم اضافی، مواد مصنوعی و شکر را از رژیم غذایی خود حذف می کنید. همین طور نمکدان را کنار بگذارید و بجای آن فقط از گیاهان و ادویه ها برای طعم دادن به غذا استفاده کنید. متوجه خواهید شد که این کار می تواند به ایجاد تفاوت بزرگ در ظاهر و احساس تان حتی بعد از سپری شدن یک روز کمک نماید.
اگر اجتناب از خوردن میان وعده های بسته بندی شده بیش از اندازه فرآوری شده یا کنار گذاشتن شیرینی برای تان دشوار است اهتمام کنید به یاد داشته باشید که لازم نیست برای همیشه این کار را انجام دهید. با یک روز شروع کنید. اگر توانستید یک روز کامل را بدون وعده های فرآوری شده و بسته بندی شده تحمل کنید تلاش کنید تا آن رویه را تکرار کنید.
برنامه ریزی و تهیه غذا از قبل آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید ممکنست به شما کمک نماید در مقابل وسوسه لحظه آخری مقاومت کنید. در هر حال، اگر یک سالاد زرق و برق دار و خوشمزه را از قبل درست کرده باشید توجیه در انتظار فست فود بودن برای تان بسیار دشوارتر می شود.
۵- از نوشیدن یک فنجان چای لذت ببرید
یک فنجان چای را همراه با میان وعده بعدازظهر خود بنوشید. این کار به بهبود هضمتان کمک می نماید و موجب هیدراته ماندن شما می شود که با سلامت پوست و متابولیسم سالم تا داشتن انرژی کافی مرتبط می باشد. چای سبز را برای تقویت آنتی اکسیدان و متابولیسم امتحان نمایید.
۶- برای از بین بردن تنش و کمک به هضم غذا چرخش را امتحان کنید
بیشتر مردم زمان زیادی را صرف تکیه به جلو می کنند. گوشی هایشان را جلوی صورتشان می گیرند و به سمت فرمان و کامپیوتر ها می روند. اساسا ما در زندگی روزمره خود پیچ و تاب زیادی انجام نمی دهیم؛ و از آنجائیکه ستون فقراتمان به شکلی تولید شده که بپیچد نتیجه می تواند کشش در عضلات ستون فقرات باشد و پروسه هضم را تسهیل کند.
شاید از خود بپرسید که پیچش ستون فقرات شما چه ارتباطی با هضم غذا دارد. خیلی از اندام هایی که ما برای هضم غذا از آن استفاده می نماییم مانند روده در شکم واقع شده اند و حرکات چرخشی به آن اندام ها کمک می نماید تا به خوبی کار کنند. اساس چرخش به مفهوم واقعی کلمه می تواند به حرکت مواد در امتداد دستگاه گوارش به ویژه روده کمک نماید. بنابراین، اگر می خواهید چیزی که خورده اید بطور موثر از بدن تان بیرون رود چرخش راه خوبی برای شروع است.
۷- چند تمرین تنفسی انجام دهید
احساس سیری بیش از اندازه یا این احساس که با بدن خود آن گونه که آرزو داشتید رفتار نکرده اید می تواند استرس زا باشد. یکی از سریع ترین راه ها برای آرامش استفاده از تمرینات تنفسی است. نتیجه مطالعه ای تازه نشان داد که یادگیری مهارتهای تنفس آرامش بخش به افراد کمک می نماید بلا فاصله احساس اضطراب را کاهش دهند.
شرکت کنندگان در آن مطالعه گزارش دادند که بعد از ۳ ماه احساس ارتباط اجتماعی بیشتری داشتند. این برای کاری که انجام می دهید بسیار مفید می باشد.
یک راه آسان جهت استفاده از نفس به متظور آرام کردن بدن و ذهن خود آنست که بسادگی آنرا کاهش دهید. هم چنین می توانید یک مکث بین نفس ها ایجاد کنید و برای حداکثر نفعی که از این حرکت خواهید برد بازدم خودرا طولانی تر از دم نمایید. شمارش نفس چه زمان دم و بازدم یا در هر چرخه تنفسی نیز راهی عالی برای تمرکز ذهن شماست.
۸- برای اتمام کار زیر آب سرد دوش بگیرید
بااینکه ممکنست چندان راحت به نظر نرسد، اما دوش آب سرد گرفتن احساس انرژی فوری ای را به شما خواهد بخشید. آب سرد می تواند التهاب را کم کند و برخی کارشناسان براین باورند که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. نتیجه مطالعه ای تازه نشان داد افرادی که به مدت ۳۰، ۶۰ یا ۹۰ ثانیه زیر آب سرد دوش گرفتند ۲۹ درصد کمتر از افرادی که دوش نمی گرفتند گرفتار بیماری شدند. شواهد نشان میدهد افرادی که دوش آب سرد می گیرند نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند احساس سلامتی بیش تری دارند.
۹- گوشی تلفن همراه خودرا خاموش کنید
خیلی از ما غرق در نوتیفیکیشن های مداوم هستیم. تمام صداهای اطلاع دادن دریافت پیام تازه تاثیری فوری بر وضعیت روحی و روانی و تاثیر طولانی مدت بر سلامتی شما دارند. مطالعه ای که از سال ۲۰۱۵ میلادی تحت عنوان "چالش مزاحم نشوید" شروع شده و کماکان ادامه دارد از شرکت کنندگان می خواهد گوشیهای تلفن همراه هوشمند خودرا به مدت ۲۴ ساعت خاموش کنند. آنچه آنان دریافته اند این است که خیلی از شرکت کنندگان بلا فاصله متوجه می شوند با خاموش کردن تلفن خود استرس کمتری دارند بطوریکه دو سوم از شرکت کنندگان تصمیم می گیرند خاموش کردن گوشی تلفن همراه خودرا به یک تمرین عادی تبدیل کنند و بعد از دو سال تمایل کمتری به حواس پرتی و استرس داشتند.
چرا خودرا با ۲۴ ساعت بدون گوشی تلفن همراه بودن به چالش نمی کشید؟ اگر خیلی سخت بنظر می رسد می توانید با غیر فعال کردن نوتیفیکیشن های خود شروع کنید. مطالعه دیگری که بتازگی انجام شده نشان میدهد که شنیدن فقط صدای وزوز گوشی تلفن همراه بلا فاصله به راندمان شما لطمه می رساند. اگر می خواهید بدن و ذهنتان را سم زدایی کنید می توانید با کوشش برای تمرکز بر روی چیزهایی که واقعا برایتان مهمست بجای گوشی تلفن همراه تان شروع کنید.
۱۰- مدیتیشن را امتحان کنید
چیزی به نام یک نوشدارو برای همه بیماریهای شما وجود ندارد، اما بنظر می رسد مدیتیشن تا جایی که می توانیم ما را به آن هدف نزدیک می سازد. فواید مدیتیشن از کاهش اضطراب تا کاستن علائم همه چیز از سندروم روده تحریک پذیر (IBS) تا اختلال استرسی بعد از لطمه روانی (PTSD) را شامل می شود. چند دقیقه مدیتیشن همه مشکلات شما را از بین نمی برد، اما می تواند به شما کمک نماید تا احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. اگر مدیتیشن ترسناک بنظر می رسد فقط اهتمام کنید یک دقیقه آرام با چشمان بسته بنشینید. یک دقیقه می تواند نخستین قدم به سمت یک تمرین مدیتیشن مادام العمر باشد. این یک دقیقه را امتحان نمایید.

۲۳۳۲۳۳


1402/06/11
08:55:32
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه