کدام رژیم غذایی تاثیر بیشتری بر محیط زیست دارد؟

کدام رژیم غذایی تاثیر بیشتری بر محیط زیست دارد؟

کونفه: به گزارش کونفه، ایسنا به نقل از ارث نوشت: رژیم های غذایی گوشتی چهار برابر بیش از رژیم های غذایی گیاهی تاثیرات زیست محیطی دارند.نتایج مطالعه دانشگاه آکسفورد انگلستان نشان داد که که رژیم های غذایی با گوشت بالا در مقایسه با رژیم های وگان، چهار برابر گازهای گلخانه ای تولید می کنند.

این تحقیق با بهره گیری از عادات غذایی بیش از ۵۵ هزار نفر نشان میدهد که رژیم های غذایی بدون گوشت بطور قابل توجهی اثرات زیست محیطی را کم می کنند که می تواند در استفاده از زمین، استفاده از آب، خطر آلودگی آب و از دست دادن تنوع زیستی باشد.

بر اساس داده های سازمان ملل، کشاورزی یکی از عوامل اصلی تخریب جنگلها و از میان رفتن تنوع زیستی است و سه چهارم زمینهای عاری از یخ را جهت استفاده انسان در اختیار دارد. علاوه بر این، سیستم غذایی ما مسئول ۷۰ درصد مصرف آب شیرین جهان و ۷۸ درصد آلودگی آنست.

نتایج مطالعه قبلی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که انتشار مستقیم و غیرمستقیم گازهای گلخانه ای ناشی از تولید مواد غذایی تقریباً یک سوم کل انتشار را در آن سال تشکیل می دهد. بااینکه در تحقیقات قبلی ثابت شده بود که رژیم های غذایی گیاهی گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کنند و آب کمتری نیاز دارند، این مطالعات ممکنست بطور کامل راه ها و محلهای تولید غذا را در نظر نگرفته باشند.

پروفسور اسکاربورو اظهار داشت: نتایج ما که از داده های بیش از ۳۸ هزار مزرعه در بیش از ۱۰۰ کشور استفاده می نماید، نشان میدهد که رژیم های غذایی پر گوشت بیشترین تاثیر را بر خیلی از فاکتورهای مهم زیست محیطی، همچون تغییرات آب وهوا و از دست دادن تنوع زیستی دارند.

تأثیر محیطی گیاهخواران از نظر انتشار گازهای گلخانه ای و استفاده از زمین، تنها یک چهارم از رژیم های غذایی پر گوشت است.

افرادی که از رژیم غذایی کم گوشت پیروی می کنند، بهبود قابل توجه و حداقل ۳۰ درصد کاهش را در این اثرات زیست محیطی نشان می دهند.

محققان اظهار نمودند که دستیابی به هدف، خالص صفر یک اولویت است و در صورتیکه انتخاب های غذایی می تواند بر انتشار گازهای گلخانه ای تأثیر بگذارد، دام های مدیریت شده مزایای زیست محیطی مانند پشتیبانی از تنوع زیستی، صیانت از روستایی ها و ایجاد درآمد برای جوامع روستایی را به همراه دارد.
بیشتر بخوانید: برگ های قرمز رنگ کاهو را بخوریم یا نه؟
۴۷۲۳۶منبع:

1402/04/31
18:18:05
5.0 / 5
245
تگهای خبر: آب , رژیم , سیستم , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه