کدام سرگیجه ها خطرناک است؟

کدام سرگیجه ها خطرناک است؟

به گزارش کونفه، مهر نوشت: یک متخصص مغز و اعصاب، درباب این که کدام سرگیجه ها می توانند خطرناک باشند، توضیحاتی ارائه داد.فرهاد عصارزادگان، در گفتگو با رادیو سلامت اظهار داشت: در پزشکی دو مبحث داریم که با هم اشتباه گرفته می شوند، یک سرگیجه ورتیگو (سرگیجه حقیقی) و دو، گیجی و اکثراً دومی را بیماران، سرگیجه می نامند و خیلی نگران کننده نیست. تفاوت این دو در اهمیت آنها است که کدام جدی گرفته شود و کدام جدی گرفته نشود.
وی با اعلان اینکه سرگیجه یا همان گیجی، خیلی جدی نیست و جای نگرانی ندارد و علایم خیلی زیادی دارد و به آسانی درمان می شود، اضافه کرد: سرگیجه یا گیجی، احساس عدم تعادل را برای بیمار دارد یا بیمار سبکی سر و یا سیاهی چشم ها داشته باشد و اینها خیلی نگران کننده نیستند؛ ولی سرگیجه حقیقی، جای نگرانی دارد و باید بررسی شود.
عصارزادگان افزود: سوال کلیدی که از بیمار پرسیده می شود این است که آیا احساس چرخش خود و اتاق را به دور خود داشتی یا خیر و این نگران کننده است. پس نکته کلیدی در چرخش است. سرگیجه حقیقی، حس چرخشی است که مریض احساس می کند که پس از معاینه ها، باید دید علت آن چیست.
وی با اعلان اینکه سرگیجه ها دو دسته هستند، اضافه کرد: سرگیجه های محیطی که مرجع آنها مربوط به گوش است و سرگیجه های مرکزی که مرجع آنها مربوط به مغز هستند، که سرگیجه های مرکزی در حیطه پزشکان متخصص مغز و اعصاب است. سرگیجه های محیطی خطر کمتری دارند؛ ولی سرگیجه های مرکزی می توانند منشاهای بزرگ تری داشته باشند مانند سکته های مغزی.
این متخصص مغز و اعصاب با تأکید بر این که برای تشخیص، علایم همراه مهم هستند، اظهار داشت: همرا با سرگیجه، تاری دید، دوبینی و یا اختلال تکلم همراه با سرگیجه داشته باشند؛ اینها علایم سرگیجه های مرکزی هستند و باید سریعاً به پزشک مراجعه شود اما سرگیجه های محیطی این علایم ها را ندارند. شدت علایم بمنظور بد بودن نیست و شاید سرگیجه ها خوش بین باشند و موقت از بین بروند.
وی در پاسخ به این پرسش که مشکل گوش چقدر در سرگیجه تأثیر گذارست، اظهار داشت: سرگیجه وضعیتی خوش خیم است یعنی بیماران به طور معمول با یک تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه می گیرند و موقت است و رفع می شود. اینها همه به سبب درگیری مجاری نیم دایره ای در گوش است که خیلی در علت ایجاد آن اتفاق نظر نیست و نظریه های مختلفی وجود دارد؛ اما به آسانی درمان پذیر است ولی ممکنست باز برگردد. التهاب گوش داخلی هم موجب سرگیجه می شود و باید درمان گردد تا سرگیجه از بین رود.
عصارزادگان درباب راهکارهای درمانی سرگیجه ها گفت: اگر کسی سرگیجه حقیقی داشته باشد، خوراکی ها کمک کننده نیستند ولی برای سرگیجه، ممکنست دلیل افت قند باشد و آب قند کمک کننده باشد؛ ولی ممکنست کمک کننده هم نباشد. باید دید سرگیجه چه نوع سرگیجه ای است. بیشتر بخوانید: چرا در طول روز احساس خستگی می کنیم؟ از ده لطمه رایج دویدن پیشگیری کنید
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1401/11/02
12:42:38
5.0 / 5
205
تگهای خبر: آب , بیمار , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کونفه