معاون محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست:

2 برابر کشورهای خاورمیانه مناطق حفاظت شده داریم

2 برابر کشورهای خاورمیانه مناطق حفاظت شده داریم

به گزارش کونفه معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه الان ۳۰۹ منطقه حفاظت شده با مساحت ۱۹ میلیون هکتار داریم، اظهار داشت: ۱۰.۴ درصد از سطح خشکی کشور ما مناطق حفاظت شده است که این رقم تقریباٌ ۲ برابر کشورهای خاورمیانه است.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا حسن اکبری ضمن اشاره به تنوع زیستی پرارزش ایران به علت برخورداری از توپوگرافی خاص این کشور اظهار نمود: تابحال بیشتر از ۱۳۰۰ گونه مهره دار شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران و دوزیستان و بیشتر از ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: از طرفی گونه های زیاد آندمیک (بوم زاد) وجود دارد که خاص کشورمان هستند و این گونه ها ارزش حفاظتی بالایی دارند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: تا سال ۱۳۵۵ بالغ بر ۶۵ منطقه حفاظت شده با وسعتی معادل ۶.۷ میلیون هکتار درکشورمان داشتیم که این رقم هم اکنون به ۳۰۹ منطقه با مساحت ۱۹ میلیون هکتار رسیده است.

اکبری خاطرنشان کرد: در ۶۰ سال گذشته، مناطق حفاظت شده دنیا حدود ۲.۶ برابر اما در ایران ۴.۷ برابر شده است یعنی ایران در مقایسه با متوسط جهانی از رشد بیشتری در سطح مناطق حفاظت شده برخوردار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه خاورمیانه به صورت متوسط ۵.۳ درصد از سطح خشکی کشورها به مناطق حفاظت شده اختصاص یافته است اما این رقم در کشور ما ۱۰.۴ درصد و حدودا ۲ برابر متوسط منطقه است البته باید توجه داشت که ایران تنوع زیستی بسیار گسترده تری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه دارد.

به قول اکبری، در سازمان حفاظت محیط زیست بزرگ ترین و کامل ترین مجموعه نمونه های علمی حیات کشور نگهداری می شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بالغ بر ۱۰۰ هزار نمونه در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شود که متولی آن هم دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست است. در این مخازن بیشتر از ۳۰ هزار نمونه جانوری، ۴۰ هزار نمونه گیاهی، ۱۲ هزار نمونه موزه (نمایشگاهی)، ۲۶ هزار نمونه زمین شناسی و ۲۵۰۰ نمونه بانک ژن وجود دارد.

وی با تکیه بر اهمیت هریک از این نمونه ها اظهار داشت: نمونه های بانک ژن کاربردهای زیادی دارند که از آن جمله استفاده در مطالعات و کارهای پژوهشی است. مطمئناٌ در آینده دانش ژنتیک به جایی می رسد که بتواند با استفاده از این نمونه ها، بخشی از صدمه هایی که به محیط زیست در حوزه جانوری وارد شده است را ترمیم کرد.

اکبری اضافه کرد: در بیشتر استانهای کشور حداقل یک موزه یا نمایشگاه تاریخ طبیعی داریم که بالغ بر ۱۸ هزار نمونه موزه ای در آنها نگهداری می شوند.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰ هزار نفر موزه های تاریخ طبیعی بازدید می کنند، خاطرنشان کرد: با دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، امسال بازدیدهای آموزشی از موزه های یاد شده برای مهدکودک ها، مدارس و دانشگاه ها در سرتاسر کشور مجانی است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از وجود بالغ بر ۱۰۰ نمونه اندمیک جانوری در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: عمده این گونه ها در ارتباط با خزندگان و جوندگان است که بسیاری از آنها شناسایی و طبقه بندی شده اند و نمونه ای از آنها در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، او در آخر اظهار داشت: اخیرا پنج گونه جدید از سوسماران با نام عمومی «مارمولک» توسط یکی از پژوهشگران خوب کشورمان شناسایی و پنج نمونه تایپ آنها به دفتر موزه سازمان حفاظت محیط زیست تحویل شده است.

منبع:

1400/10/14
18:52:05
5.0 / 5
303
تگهای خبر: آموزش , رشد , طب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کونفه