پرنده های ایرانی در آسمان كشورهای عربی

پروازی كه سهم قاچاقچیان شد

پروازی كه سهم قاچاقچیان شد

كونفه: قاچاق پرندگان شكاری ماجرای تكراری محیط زیست لرستان است، پرنده هایی كه زنده گیری می شوند تا راهی شیخ نشین های حوزه خلیج فارس شوند؛ این بازار تجارتی پرسود برای قاچاقچیان رقم زده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: فصل پاییز که می شود پای شکارچیان و قاچاقچیان پرندگان به دشت های استان لرستان باز می شود، شکارچیانی که از استان های جنوبی کشور به طمع زنده گیری این پرنده ها کیلومترها راه را آمده اند تا وسیله تاراج داشته های طبیعی این مرز و بوم باشند.
تجارت شیخ نشینان عرب با پرندگان ایرانی
از دلیجه و شاهین گرفته تا عقاب و سارگپه هر کدام به چشم ابزاری که می تواند پول میلیونی به جیب شکارچیان واریز نماید دیده می شوند، در حالیکه هر کدام از این گونه ها ذخایر پرارزش حیات وحش این دیار هستند.


انتشار اخبار دستگیری این افراد طی سال های گذشته همواره در صدر اخبار حوزه محیط زیست بوده است ولی همواره پای این پرسش در بین است که چرا تدبیری جدی برای مقابله با این معضل صورت نمی گیرد، معضلی که می رود نسل پرنده های شکاری را چالش جدی مواجه کرده و چرخه طبیعت را مختل کند.

محموله های پرنده های زنده گیری شده هر کدام برای خود قیمتی دارند، بستگی به نوع پرنده و کمیاب بودن آن نرخ گذاری روی این پرنده ها صورت می گیرد و به دست قاچاقچیان راهی مناطق شیخ نشین خلیج فارس می شود.

جالب آنجاست که زنده گیری و قاچاق این پرنده ها صرفا بعنوان ابزاری برای سرگرمی و تفریح شیوخ عرب به حساب می آید تا به شکلی در رقابتی با هم هر کدام پرنده خاص و کمیاب تری را اسیر دست سرگرمی خود کنند.

استان لرستان به جهت موقعیت توپوگرافی و جغرافیایی کوهستانی خود یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان شکاری است و بنابراین خیلی از قاچاقچیان این پرندگان راهی این دیار می شوند تا بلکه بتوانند از این محل به نان و نوایی برسند، غافل از اینکه آنچه به تاراج می رود سرمایه ارزشمندی است که با هیچ رقمی قابل جبران نیست.
جریمه ۲ میلیارد ریالی برای قاچاق پرندگان شکاری
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست لرستان در این رابطه با اشاره به دستگیری یک قاچاقچی پرندگان در لرستان، تصریح کرد: با حکم قضائی و همکاری پلیس امنیت اقتصادی توانستیم این متخلف را دستگیر نماییم.
وی، عنوان کرد: از این قاچاقچی یک بهله شاهین را کشف کردیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه بر مبنای قانون جریمه شکار یک بهله شاهین و این گونه پرنده نایاب حدود دو میلیارد ریال است، اضافه کرد: همینطور قانون برای این امر حبس و مجازات در نظر گرفته است.
وجود ۲۴۰ گونه پرنده در لرستان
فتحی بیرانوند بیان داشت: در این موقع از سال پرندگان شکاری آغاز به تخم گذاری می کنند و برای جوجه های خود در این فصل در حال تهیه غذا هستند.
وی با اشاره به اینکه پرندگان شکاری برای تهیه غذا خیلی به مناطق نزدیک می شوند خاطرنشان کرد: همین مساله هم سبب می شود که به دام قاچاقچیان بیفتند.
مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه در لرستان حدود ۲۴۰ گونه پرنده وجود دارد که هر ساله مورد قاچاق، قاچاقچیان قرار می گیرند اضافه کرد: بعضی از پرندگان شکاری که از متخلفین کشف و ضبط می نماییم توسط دامپزشک محیط زیست تیمار می شوند.

فتحی بیرانوند افزود: برخی از این پرندگان که سالم و قابل رها سازی در طبیعت هستند، به طبیعت بازگردانده می شوند و بعضی ها هم که مشکل دارند و زخمی هستند تا ابد زمین گیر می شوند.
دستگیری ۴۷ متخلف زنده گیری پرندگان
وی با اشاره به درآمد هنگفت حاصل از قاچاق این پرندگان بیان داشت: این امر سبب شده که محیط بانان ما هر ساله محموله های زیادی از پرندگان را از قاچاقچیان پس بگیرند.
مدیرکل محیط زیست لرستان بیان داشت: در پنج ماهه اول سال ما توانسته ایم ۴۷ متخلف زنده گیری پرندگان را دستگیر نماییم و برای همه آنها پرونده قضائی تشکیل شده است.
استمرار پدیده قاچاق پرندگان شکاری دست این دیار را از داشته ای پرارزش و کمیاب خالی می کند، داشته ای که با طمع سودجویان راهی قفس شیخ نشینان می شود.


منبع:

1399/06/17
19:44:25
5.0 / 5
1128
تگهای خبر: آب , بازار , پزشك , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کونفه