ژنتیک تا چه میزان در بزرگی پروستات نقش دارد؟

ژنتیک تا چه میزان در بزرگی پروستات نقش دارد؟

دو ژن در بزرگی پروستات نقش دارند. دانشمندان یک امضای ژنتیکی را شناسایی کرده اند که نشان دهنده بزرگ شدن بافت پروستات است. این کشف به آنها کمک کرد تا عوامل احتمالی این بیماری را پیدا کنند.به گزارش کونفه به نقل از خبر آنلاین، در مردان مسن، بزرگی پروستات تقریباً به اندازه سفید شدن مو رایج است، با این وجود دانشمندان در مورد دلیل افزایش اندازه پروستات یا نحوه انجام این فرایند در سطح مولکولی اطلاعات کمی دارند.
در یک مطالعه جدید، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد یک الگوی مولکولی را کشف کردند که بزرگ شدن پروستات را نشان می دهد، که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات هم می گویند، و حتی دو ژن را شناسایی کرده اند که احتمالاً در ایجاد این بیماری نقش دارند.
مجرای ادرار مستقیماً از پروستات (غده ای در دستگاه تناسلی مردان) عبور می کند و در حالیکه پروستاتِ بزرگ شده معمولا به خودی خود خطرناک نیست، اما می تواند سبب بروز مشکلات ادراری تناسلی شدید گردد. وقتی هایپرپلازی پروستات اتفاق می افتد، مجرای ادراری فشرده می گردد و بی اختیاری ادراری و تکرر ادرار ایجاد می شود.
طبق گفته ی دکتر جیمز بروک، متخصص اورولوژی، بی اختیاری ادراری یک ناراحتی آزاردهنده است و در بلند مدت سبب نارسایی کلیه می شود. درمان های امروزی، به صورت کامل این مشکل را حل نمی کنند. در مباحث اولوروژی، باید علت این مشکل مشخص شود تا بتوان از بزرگی پروستات پیشگیری کرد و درمان های اثربخش تری برای آن عرضه داد.

امضای 65 ژن، پایِ بزرگیِ پروستات است!
فراتر از نوع سلولی، محققان وضعیت مولکولی بافت های پروستات طبیعی و بزرگ شده را تجزیه و تحلیل کردند و به داده هایی رسیدند که نشان می داد کدام ژن در نمونه های بزرگ شده پروستات و کدام ژن در نمونه های طبیعی فعال می باشند. با مقایسه فعالیت ژن ها، آنها 65 ژن را یافتند که الگوهای بیان آنها به شدت با بزرگ شدن پروستات مرتبط می باشد. به عبارت دیگر، نمونه های بافت پروستات بزرگ شده به صورت قابل قبولی این امضای ژنی را نشان می دهند، در حالیکه در نمونه های سالم این امضای ژنی وجود ندارد. علاوه بر این، بیمارانی که بافت پروستات آنها به شدت با این امضای ژن مرتبط می باشد، علایم شدیدتری را داشتند.

اولین ژن، CXCL13 است؛ که پروتئینی دخیل در ایمنی سلولی را کد می کند که به نقل از محققان، منطقی به نظر می آید، چونکه بزرگی پروستات شامل التهاب هم می شود.
ژن دومی، BMP5 است؛ مولکولی را کد می کند که در ساختار و تکثیر سلول نقش دارد. از آنجاییکه اثرات CXCL13 در نمونه سازی آزمایشگاهی پیچیده است، دستکاری BMP5 راحتتر است. بنابراین محققان آزمایش کردند که آیا افزودن یک ترکیب BMP5-laden می تواند خصوصیت طبیعی پروستات را تغییر دهد یا نه. آنان دریافتند که بیان امضای ۶۵ ژن در سلول های سالم، به بزرگی پروستات منجر می شود.
البته باید مطالعات زیادی در این حوزه انجام گیرد تا نقش CXCL13 و BMP5 به صورت دقیق مشخص شود و روش های درمانی مؤثرتری ابداع گردد.

منبع: medicalxpress / مترجم: الهه جعفرزاده

4747

1401/03/02
11:46:20
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آنلاین , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه