گزارش كونفه؛

فرهنگ در بودجه1401 هم قربانی می شود؟

فرهنگ در بودجه1401 هم قربانی می شود؟

برخی خبرها حاکیست که مسؤلان تدوین بودجه از دستگاههای فرهنگی خواسته اند ۸۵ درصد بودجه سالجاری را برای سال آتی پیشنهاد دهند! که با احتساب تورم سالیانه این رقم نصف بودجه سال جاری خواهد بود.به گزارش کونفه به نقل از مهر، نوزدهم مهرماه سال جاری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور بخشنامه برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ نمود. در این بخشنامه جهت گیری های اساسی دولت در تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ این گونه عنوان شده بود: ۱- رشد اقتصادی با تمرکز بر ارتقای بهره وری ۲- ثبات اقتصادی ۳- عدالت محوری ۴- تغییر ساختار بودجه و تأمین مالی اقتصاد.
اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ هم اوایل شهریور با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاونان، رؤسای امور و مشاوران این سازمان تشکیل شد و با گذشت سه ماه این جلسات فشرده تر و روند تدوین بودجه سال آینده سرعت گرفته است.
همان طور که از بخشنامه رئیس جمهور و مواضع و سیاست های دولت پیداست، اولویت اصلی دولت در بودجه ریزی سال آینده، تمرکز بر حل مشکلات اقتصادی کشور و مردم با محوریت اصلاح ساختار بودجه است. مشکلات اقتصادی کشور و معیشتی مردم با اینکه نمودی اقتصادی و از جنس مالی دارند اما ماهیت و چاره آنها صرفا با ابزار اقتصادی میسر نیست و ماجرا مقداری پیچیده تر از دو دوتا چهار تای اقتصادی می باشد.
این جاست که پای مؤلفه های پیچیده و کیفی فرهنگی_اجتماعی به میان می آید. فرهنگی که در تمام دولت ها جزو مظلوم ترین و مهجورترین بخش های برنامه و بودجه بوده و کمتر عنایت و دقتی به آن می شود.
در کنار کم توجهی شایع مسؤلان به بودجه فرهنگ، بعضی از شیطنت های خاص هم در این حوزه بی تاثیر نیستند. جنجالی که تقریباً همه ساله حول بودجه فرهنگی برخی نهادها در فضای رسانه ای به راه می افتد همچون این شیطنت هاست. این جنجال ها در حالی است که بودجه فرهنگی کشور به صورت متوسط فقط چیزی در حدود ۲ درصد از کل بودجه را شامل می شود و این در شرایطی است که دو سوم کل بودجه سالانه کشور به شرکتهای دولتی اختصاص دارد. شرکت هایی که قریب به اتفاق آنها زیان ده هستند و تقریباً مجلس شورای اسلامی هیچ نظارتی بر آنها ندارد و بودجه آنها هیچگاه زیر ذره بین قرار نمی گیرد. این شرکت ها یکی از سرمنشاءهای پرداخت حقوق های نجومی هستند و این تنها یکی از عوارض آنهاست.
دولت سیزدهم با اینکه شعار و هدف اصلی خویش را حل مشکلات معیشتی مردم و توجه به امر عدالت اعلام نموده است اما موفقیت در این میدان هم بدون توجه خاص به حوزه فرهنگ ناممکن است. حتی در عرصه مواجه با دشمن و تحریم ها –به عنوان تنهاترین ابزار واقعی و عملیاتی استکبار ضد جمهوری اسلامی _ باز هم پای فرهنگ در بین است و مؤلفه فرهنگی در این تقابل نقشی محوری و تعیین کننده بازی می کند. برای کسانی که می خواهد این مورد را با جزئیات و به صورت دقیق درک کنند، مطالعه کتاب «هنر تحریم ها» اثر «ریچارد نفیو» که از اصلی ترین طراحان و عوامل تحریم ایران بوده و به «معمار تحریم ایران» معروف است، بسیار مفید خواهد بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی دهم مردادماه سال ۱۳۹۹ تاکید کردند؛ «اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم هم شکست خواهد خورد.» شکست جریان تحریف، آیا جز از طریق مقابله فرهنگی امکان پذیر است؟
در چنین شرایطی دولتمردان باید به مقوله فرهنگ نگاه و عنایتی ویژه داشته باشند و بزنگاه نمود و بروز این نگاه را میتوان در بودجه ریزی سال آینده و بودجه سال ۱۴۰۱ بعنوان نخستین بودجه پیشنهادی دولت سیزدهم دنبال کرد. متأسفانه برخی خبرهای غیررسمی حکایت از آن دارد که مسؤلان تدوین بودجه سال آتی نه تنها به بودجه فرهنگی کشور نگاهی مثبت و افزایشی نداشته بلکه به دنبال نگاهی دیگر هستند و از دستگاههای فرهنگی خواسته اند ۸۵ درصد بودجه سالجاری را جهت بررسی پیشنهاد دهند!
این در حالی است که طبق روال هر ساله بودجه کل کشور افزایشی بوده و ثابت نگاه داشتن بودجه یک حوزه به معنای کاهش آن است. با در نظر گرفتن تورم بالای کشور –چیزی حدود حداقل ۴۰ درصد- و کاهش ۱۵ درصدی بودجه فرهنگی، در عمل باید گفت بودجه فرهنگی سال ۱۴۰۱ با این دست فرمان نصف خواهد شد!
بدون شک اصلاح ساختاری بودجه باید شامل حوزه فرهنگ هم شده و این حوزه هم باید مانند سایر حوزه ها به شکل هدفمند و هوشمند بودجه دریافت کند. چنین بودجه ای در حوزه فرهنگ به معنای اثربخشی و تولید محتوای بیشتر و با کیفیت تر است. سنجش عملکرد حوزه فرهنگ در چنین فضایی و با چنین شاخص هایی باید صورت پذیرد و البته این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که در جبهه مقابل ما با جبهه ای بزرگ و با بودجه های بسیار کلان روبروییم که مدتهاست دریافته جنگ فرهنگی اصلی ترین میدان تقابل با انقلاب اسلامی و مردم ایران است و حتی در عرصه تحریم و جنگ اقتصادی هم خیلی از برنامه ها و اقدامات دشمن از جنس رسانه ای و فرهنگی است.
در چنین شرایطی و با عنایت به رویکرد مثبت دولت رئیسی به حوزه فرهنگ، حال چشم ها به عملکرد مردان بودجه نویس دولت دوخته شده است. اشخاصی مثل مسعود میرکاظمی (رئیس سازمان برنامه و بودجه)، علیرضا علی احمدی (معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه)، سیدحمید پورمحمدی (رئیس شورای راهبری و تلفیق برنامه و بودجه سال ۱۴۰۱) و رحیم ممبینی (معاون کل سازمان برنامه و بودجه) چه نقشی در پیاده سازی منویات رئیس جمهور در حوزه های فرهنگی دارند، آیا مانند مسؤلان سلف خود، مقوله فرهنگ را قربانی نگاه های سطحی و مقطعی می کنند یا با دوراندیشی و ژرف بینی، این حوزه کلیدی و اثرگذار را از حاشیه به متن می آورند.


منبع:

1400/09/06
20:44:20
5.0 / 5
236
تگهای خبر: دستگاه , رشد , طب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه