چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟

چرا جای زخم روی پوست باقی می ماند؟

کونفه: به گزارش کونفه، تسنیم نوشت: متخصص بیماری های پوست ضمن تشریح دلایل بروز اسکار یا جای زخم، نسبت به مصرف کرم های دست ساز موجود در فضای مجازی و عطاری ها اخطار داد.پروین منصوری در رابطه با عوامل موثر بر باقی ماندن جای زخم روی پوست اظهار نمود: یکی از بقایای روند ترمیم زخم، به جا ماندن یا جای جوش خوردن زخم است که در پزشکی به آن «اسکار» گفته می شود. بروز اسکار به عوامل گوناگونی بستگی دارد همچون این عوامل میتوان به عمق زخم، زمان ترمیم زخم، نژاد فرد، محل زخم و رنگ پوست، اشاره نمود.
بروز جوشگاه زخم در چه افرادی شایع تر است؟
وی خاطرنشان کرد: در سیاه پوستان، اسکار برجسته بیشتر از نژادهای دیگر ایجاد می شود؛ برخی نواحی بدن مانند چانه، شانه، بالای لب، سینه و پشت بدن هم جزو نواحی هستند که خطر بروز جای زخم در آنها بیشتر از سایر نواحی است. در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند هم جوشگاه زخم بیشتر باقی می ماند.
انواع جای زخم
منصوری در رابطه با انواع جای زخم اضافه کرد: اسکارها به سه دسته تقسیم می شوند که یکی اسکارها فرورفته و گود یا "آتروفیک" هستند. دسته دوم اسکارهای برجسته قرمزرنگ یا "هایپرتروفیک" هستند که دو تا سه ماه بعد از بهبود زخم های عمیق یا سوختگی ایجاد می شوند. سومین دسته "اسکارهای کلوئیدی" هستند که مانند اسکارهای هایپرتروفیک هستند اما زائده هایی هم از کنار محل زخم ایجاد می شود. اسکارهای کلوئید معمولا بعد از ۶ ماه دیده می شوند در حالیکه سایر اسکارها بعد از این مدت بهبود می یابند.
راه های درمان جوشگاه زخم
وی درمورد راهکارهای درمان جوشگاه زخم بیان نمود: لیزر یکی از طریق های درمان جوشگاه زخم است. از لیزر PDL برای درمان انواع اسکار میتوان استفاده نمود. لیزر CO۲ فرکشنال هم روشی است که در آن نور لیزر وارد بافت می شود و محیط سفت اسکار را از بین می بود که برای ترمیم اسکارهای فرورفته و درمان اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئید استفاده می شود.
متخصص بیماری های پوست افزود: «میکرونیدلینگ» و «مزونیدلنیگ» هم از راهکارهای درمانی دیگر برای از بین بردن جوشگاه زخم هستند که با ورود سوزن های ظریف به بافت، اسکارهای ناشی از زخم، سوختگی، تصادفات و آکنه درمان می شود. با استفاده از مزونیدلینگ میتوان محصولات دارویی مختلف، ویتامین ها، مواد روشن کننده، مواد گیاهی و... را هم وارد بافت کرد. همینطور میتوان از نوردرمانی برای از بین بردن جوشگاه زخم و بازگرداندن رنگ بافت زخم شده استفاده نمود.
این درماتولوژیست در رابطه با روش های دارویی درمان اسکار اظهار داشت: داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی هم برای ترمیم زخم مورد استفاده قرار می گیرند. همچون این محصولات، کرم های ترمیم کننده هستند که بعد از انجام لیزر برای بیمار تجویز می شود تا روند ترمیم را تسریع کند. کرم های حاوی سیلیکون، ویتامین سی، زینک و... هم برای پیشگیری از بروز اسکار و ترمیم و درمان آنها مورداستفاده قرار می گیرند.
هشدار نسبت به استفاده از کرم های دست ساز
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهراندرباره کرم های دست سازی که در فضای مجازی و عطاری ها تبلیغ می شوند هم تصریح کرد: امروزه کارخانه های سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی از خیلی از محصولات گیاهی برای ساخت کرم ها و مواد ترمیم کننده استفاده می نمایند. ساخت این محصولات بر مبنای دوز موثر و غیرسمی محصولات گیاهی صورت می گیرد اما در ساخت کرم های دست ساز این شرایط استاندارد رعایت نمی شود در حالیکه برای ترکیب عصاره ها و مواد گیاهی باید فرمول مشخص و میزان معینی از این مواد را استفاده نمود. باآنکه گیاهان مفیدند اما دوز خاصی از آنها برای انسان مفید می باشد و استفاده بیش از اندازه از یک ماده گیاهی در یک محصول امکان دارد سمیت ایجاد نماید. بیشتر بخوانید: آخرین آمار کرونا در ایران/ چند نفر قربانی شدند؟ علائم و راه های پیشگیری یک سرطان مهم را بشناسید
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1401/11/12
07:55:50
5.0 / 5
247
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کونفه