رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی:

سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود

سند جامع سلامت استان ها تدوین می شود

رئیس دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به اینکه وظیفه این شورا هماهنگی، سیاست گذاری و مبدل سازی تکالیف بالادستی است، از تهیه و تدوین سند جامع سلامت استان ها اطلاع داد.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، محمد اسماعیل مطلق گفت: تهیه و تدوین سند جامع سلامت استان ها باید بعنوان استراتژی مداخلات اثرگذار و اولویت بندی شده برای دانشگاه های علوم پزشکی مورد توجه قرار گرفته و الزاماً باید این سند در هر دانشگاه ظرف مدت سه ماه در دستور کار هیات امنا برای تصویب درون بخشی و در شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای تصویب بین بخشی قرار گیرد.
وی افزود: شورای سلامت و امنیت غذایی بعنوان نماد حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان در رصد و دیده بانی کارکردهای نظام عرضه خدمات سلامت و حوزه های اثرگذار در نظام سلامت ایفای نقش می کند. این شورا نقش هماهنگی، سیاست گذاری و مبدل سازی تکالیف بالادستی به برنامه های کلان برای حوزه های اجرایی و چیدمان برنامه ها و فعالیتهای ملی را برای هدایت فرایندهای اجرایی از راه کارگروه های تخصصی بر عهده دارد.

مطلق اشاره کرد: نظام سلامت در کشور بعنوان مهم ترین حوزه اثرگذار در بخش اجتماعی نظام حکمرانی است و کارکردهای آن در مشروعیت بخشی حوزه اجتماعی و اعتماد سازی بسیار استراتژیک است.
رئیس دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی اضافه کرد: شورای سلامت و امنیت غذایی در کشور بالاترین سطح تصمیم گیری در اتخاذ روش ها و سیاست های اجرایی سلامت با مسئولیت ریاست جمهوری است.
وی خاطرنشان کرد: این شورا دارای پتانسیل های پرارزش در سطح ملی برای مقبولیت و حمایت طلبی سیاست هایی است که در فراهم آوردن شاخصهای اثرگذار در عدالت در سلامت، کاهش فقر و نابرابری، ارتقای شاخصهای بهره مندی عادلانه مردم از خدمات پایه، می تواند بسیار اثرگذار باشد.
مطلق درباره سرفصل برنامه های آتی این شورا اظهار داشت: با توجه به سیاست وزارت بهداشت در خصوص اولویت بهداشت بر درمان باید از راه بازبینی در سطوح پیشگیری نسبت به تعیین کننده های اثرگذار بر سلامت توجه جدی کرد. در این خصوص مولفه های در رابطه با پیشگیری و عوامل اقتصادی، اجتماعی اثرگذار بر سلامت SDH می تواند ترجمان روشنی از مفاهیم پایه برای مداخلات سلامت باشد.
رئیس دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی اظهارداشت: اتخاذ تصمیم و سیاست های مورد نیاز شورای سلامت و امنیت غذایی مبتنی بر شواهد و مستنداتی است که باید از اعتبار، ارتباط، اختصاصی بودن، توام با زمانبندی مناسب در اجرا برخوردار باشد ازاین رو ضمن تاکید بر اصلاح فرآیند تصمیم گیری و سیاستگذاری، انتظار داریم روسا و تیم مدیریتی دانشگاه ها تعهد و توجه لازم به این مورد مهم داشته باشند.

وی افزود: تهیه و تدوین شاخصهای ارزیابی عملکرد در جهت برنامه ها و فعالیت ها برای نیل به اهداف پیشبینی شده از مهم ترین تکالیف هر دانشگاه و مهم ترین بازار برای ارزیابی کارکردهای دانشگاه ها بشمار می آید.

مطلق افزود: ظرفیت موجود شورایعالی سلامت و امنیت غذایی در کشور و استان و شهرستان می تواند سرمایه ای مهم برای مقبولیت و حمایت طلبی اجتماعی در تقویت و توسعه همکاریهای بین بخشی و جلب مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد باشد. از اینرو هدف دیگر ما اینست که نگذاریم از این فرصت و سرمایه پرارزش غفلت شود. باید با هوشمندی و تدبیر درست این ظرفیت را به سرمایه گرانبهایی حمایت اجتماعی تبدیل نماییم.
رئیس دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی اظهارداشت: تلاش دبیرخانه در دوره جدید، مبتنی بر عقلانیت و خردورزی با بهره بردن از همه ظرفیت های موجود است. تلاش داریم با دعوت از صاحبنظران و اندیشمندان نسبت به بازتبیین تعهدات و تکالیف اسناد بالادستی اقدام نماییم.
مطلق خاطرنشان کرد: اطمینان دارم با تدبیر و درایت درست، می توانیم از همه ظرفیت های بالقوه بهره برده و با این رویکرد حتما با اتکا به الطاف و توجه الهی در مقابل همه مباحثی که احتیاج به واکاوی و بازنویسی برای اجرا دارند موفق خواهیم شد.
رئیس دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی افزود: به شعار خواستن توانستن است معتقدیم و برای توانستن، ایجاد عزم و اراده در سرلوحه برنامه های این دبیرخانه قرار گرفته است. امید دارم با شناختی که از همه دلسوزان نظام سلامت داریم این دبیرخانه با کمک همه بزرگواران تحولات ارزشمندی را رقم خواهد زد و بار دیگر مبحث سلامت بعنوان یک مفهوم چند بخشی و یک محصول مشترک حوزه های اثرگذار در بخش های توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وحتی سیاسی مورد توجه همگان قرار خواهد گرفت.
3229


منبع:

1400/10/30
10:45:33
5.0 / 5
379
تگهای خبر: بازار , بهداشت , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کونفه